Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali

ANİMA

US |39 dk |Türü: Belgesel |Yapım Yılı: 2021 |Ülke:

Anima, farklı kültürlerin ve inançların insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkileri üzerindeki etkisini araştırıyor. Kişisel anıları ve hayalleri kıyaslayan Anima, kutsallık ve fedakarlıkla ilişkili ideolojileri ve ritüelleri araştırıyor.

Yolculuk, Türkiye'nin Ege bölgesinde bir deve güreşi-güzellik yarışmasında başlıyor. Bu yarışma sırasında Anima, ataerkil bir toplumun tutumlarını, yönetmenin kendi topluluğuyla olan ilişkisini ve ona yabancılaşmasını hatırlarken kendi kimliğini sorgulamasıyla yan yana getiriyor.

Anima daha sonra neredeyse tamamen muhafazakar Müslüman Türklerin yaşadığı Orta Anadolu'daki Konya'ya gidiyor. "Kurban Bayramı" sırasında Anima, canlı bir hayvan pazarından başlayıp, bir imamın hutbesiyle sona eren kurban töreninin yörüngesini takip ediyor. Bu süreçte yönetmen, kurban edilen bir ineğin çocukluk anılarını, babası ve dini ile olan ilişkisinin merceğinden cinsiyet ve tür dinamiklerini sorguluyor.

Yolculuk, çoğunlukla Kürt ve Zazaların yaşadığı Dersim Bölgesi'nde devam ediyor. Orada Anima, Zerdüştlüğe dayalı farklı bir inanç sistemi gözlemler. Anima, Dersim'in yerel halkı tarafından kutsal sayılan farklı yerlerini keşfederken; bir inek, bir keçi, bir Zerdüşt ve birkaç yerel köylünün hayatını konu alıyor. İşte o andan itibaren anılar, rüyalar, gerçeklik ve kurgu arasındaki çizgiler bulanıklaşmaya başlıyor.

Image
  • Künye

    Yusuf Emre Yalçın - Yönetmen

    Yusuf Emre Yalçın - Yapımcı

    Ezgi Selin Ülkü - Yapımcı

    Cemre Yılmaz - Yapımcı

İlgili Filmler