Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali

VIDEOART.IST

US | dk |Türü: |Yapım Yılı: 2016 |Ülke: Türkiye

Sanatçı, sinemacı dostlarımız Devrim Taban ve Mehmet Ünal’ın destekleriyle 2016 yılında İzmir’in video etkinliği olarak çıktık ortaya. Efes Sokakta Video Gösterimleri adıyla aynı yılın Nisan ayında ilk gösterimimiz Selçuk Belediye Başkanlığı ve Kuşadası Uluslararası Kültür Sanat Diyalogları Derneği  işbirliğiyle Selçuk’ta kamusal alan olan Havuzlu Meydan’da bir duvar (façade) gösterisi olarak gerçekleşti.

Çok ilgi çeken bu etkinliği sosyolog ve sanat yazarı Özgen Yıldırım, Bosphorus Sanat Gazetesi’ndeki makalesinde şöyle değerlendiriyordu: “Video art’ın kamusal alana taşındığı ve halk ile doğrudan buluştuğu açık hava gösterimlerinden ilki “Efes Uluslararası Sokakta Video Gösterimleri”, güncel sanatın alternatif mekanı ve çalışmaları olarak karşımıza çıkıyor. …İzmir’de kamusal alanın mekânsal desteği ile halkı doğrudan çalışmalarla buluşturan güncel sanat etkinliği olarak karşımıza çıkıyor.  Her şeyden önce kanımca, geçmiş sanat tecrübelerinden ve güncel sanat mecrasının genişlemesi manasında ana akım sanat mecralarına eklemlenmesinin gereği de ortaya çıkmış oluyor.” 

Etkinlik bu başlangıcın ardından Videoart.Ist Uluslararası Video Gösterimleri adı altında saygın bir göçebe etkinlik olarak yoluna devam etti. Çalışmalarını geniş izleyici kitlesiyle buluşturmak isteyen video sanatçılarının ve deneysel film yönetmenlerinin katılımlarıyla büyüyen program, sanatçı videolarının küratoryal seçkileriyle de zenginleşti. İzmir, Adana, Mersin, İstanbul, Uşak gibi birçok kentte Çukurova Uluslararası Sanat Günleri, EgeArt Uluslararası Sanat Günleri, Kanatlı Denizatı Uluslararası Film Festivali, Büyük Efes Sanat Günleri, Nazım Hikmet Sanat Günleri, Pera Müzesi Pera Film gibi etkinliklere de eklemlenerek izleyicilerle buluşmayı sürdürdü. Bu gösterimlere, video sanatına ilişkin seminer ve paneller de eşlik etti. 

İkinci versiyonundan sonra pandemi nedeniyle ara verilen bu mütevazi etkinlik, bu yıl sanat videosu, deneysel kısa, video dans, video şiir, video performans, animasyon ve müzik videosu gibi kategorilerle yine kaldığı yerden bağımsız bir göçebe gösterim programı olarak, seçkide yer bulan videolara sembolik de olsa, bir gösterim ücreti ödeyerek, yeni işbirlikleriyle yoluna devam ediyor.

 - 16 Aralık Uşak Üniversitesi Sinema Salonu 14.00-17.00

Image
 • Künye
  İşin Adı - Name Of Work Sanatçı/Yönetmen - Artist/DirectorÜlke - Country 
  MoiraJosé Mauricio AGUİRREMexico
  UnspokenWilliam ARMSTRONGBotswana
  MetaversoAugusto CALÇADABrasil
  Shivering WallTseng Yu CHINTaiwan
  Spiral GarageDavid FINKELSTEINUnited States
  OtonashiMartin GERIGKGermany
  Miles and KilometresSonali GULATIUnited States
  LimbusEva GÜNTHER, Alicja HOPPEL, Maria WOLLNYGermany
  VortexCüneyt IŞIK Türkiye
  To Those Who Are HereGuido F.G. JEURISSENNetherlands
  Wear You All NightSarah Choo JINGSingapore
  GiroscopioJohn MUSE & Brendamaris RODRIGUEZUnited States
  Droplets II | Live From The Royal Concertgebouw Konstantyn NAPOLOVNetherlands
  All She Likes Is Popping Bubble WrapIoanna PARASKEVOPOULOUGreece
  Special DishesJing QİUChina
  Black BirdNicole RAYBURNCanada
  IncompleteDalena TRANUnited States

  Seçici Kurul İşleri: 

  Beste ERENER - Emine, Gömül and the others

  Recep AKAR - Kalabalık / Crowd

  Bellek Seçkisi (Küratör: Tahir Ün):

  Eija TEMİSEVA - Feeling Memories

  Murat GERMEN, Haluk DİRİKER, Murat TELEK , Mülksüz, Fikirtepe

  Mutlu GÜNEY - Bazen

  Orhan Cem ÇETİN - Ne Cüret Ne de Takat

  Yalçın ÇIDAMLI - Ağaçlara Ağıt/Elegy for Trees

  Zeynep ABES - Memory Place

İlgili Filmler