Seçici Kurul

 • Ana Seçici Kurul
  Image

  Azadeh Masihzadeh

  Azadeh Masihzadeh, 13 yıllık İngilizce öğretmenliği kariyerinin ardından ilk kısa filmini 2013 yılında çekti. Çok sayıda festivalde peş peşe gelen başarılarının ardından film yapımcılığı üzerinde çalışma kararı alan Masihzadeh, memleketi Şiraz'dan uzağa, Tahran'a yerleşti ve burada bulunan Karnameh Sanat ve Kültür Enstitüsü'nde yönetmenlik ve senaryo yazımı dersleri aldı.

  İlk belgeseli olan "All Winners, All Losers"ı, Asghar Farhadi'nin belgesel atölyesinde yaptı.

  2016 yılında ABD'de "Belgesel ve Kısa Film Yapımı" kursuna katıldı ve Martin Scorsese ile birlikte bir atölye çalışmasına imza attı. Daha sonra bağımsız distrübütör olarak çalışmaya karar veren Masihzadeh, Berlin Uluslararası Film Festivali’ne iki kez katılım gösterdi ve Generation'da distribütörlüğünü yaptığı iki kısa film için Özel Ödül kazandı. Venedik ve Oscar başta olmak üzere birçok film festivalinde yer aldı.


  Image

  Katarzyna Warzecha

  Katarzyna Warzecha - director and scriptwriter. Born in Gdańsk, Poland in 1989, graduated from the Krzysztof Kieslowski Film School in Katowice and the Wajda School & Studio in Warsaw. Her short documentary "We have one heart" was the most frequently screened polish film at the most important international festivals in 2021. She is currently working on her debut feature film.


  Image

  Lendita Zeqiraj

  Kosovalı ödüllü film yönetmeni, senarist ve görsel sanatçı olan Lendita Zeqiraj, 1972 yılında Priştine'de doğdu. Priştine Sanat Akademisi'nde Sanat alanında lisans (1990-94) ve yüksek lisans (1995-97) eğitimi aldı. Sanat kariyerine 90'ların sonunda, Kosova’daki işgal günlerinde resim sergileri ile başlayan Zeqiraj, daha sonra Kosova'daki ilk sanat ve kültür dergisi olan "n'Art "ı kurdu ve dergi yayın hayatına başladı (1994-1995). Zeqiraj, aynı zamanda çeşitli sanatsal video kliplerin yönetmenliğini de üstlendi ancak Kosova Televizyonu’nun kapatılması nedeniyle bu çalışmaları yayınlanamadı.

  Zeqiraj, Kosova'daki savaş sırasında Paris'e taşındı ve Paris 8 Üniversitesi'nde profesör Jean-Louis Deotte'un danışmanlığında Film Estetiği eğitimi aldı. Bu süre zarfında kendi filmlerini yazmaya ve yönetmeye başladı. Fransa ve Kosova'da yazıp yönettiği belgesel filmlerle milyonlarca izleyiciye ulaşan Zeqiraj, Al Jazeera kanalında pek çok kısa metrajlı filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi ve belgesel filmleri büyük ilgi gördü. 2002 yılından bu yana uluslararası alanda tanınan ilk Kosovalı kadın sinemacı olarak genç Kosova toplumuna pek çok alanda öncülük eden Zeqiraj, Kosova’nın ilk kadın müzik yapımcısı, ilk sanat dergisinin kurucusu ve baş editörü (1994), Kosova ve Arnavutluk’un ilk sanat galerilerinin de kurucusu (1995) olmuştur.

  Prömiyeri Venedik Film Festivali'nde yapılan 2013 yapımı "Balcony", Oscar aday adaylığı sağlayan üç festivalde ödül kazanan 2018 yapımı "Fence" ve beş yüzden fazla uluslararası film festivalini dolaşarak birçok ödül ve adaylığa layık görülen 2019 yapımı uzun metrajlı filmi “Aga's House” en çok bilinen eserleri arasındadır.


  Image

  Leonardo Martinelli

  Rio de Janeiro'lu film yapımcısı Leonardo Martinelli’nin filmleri Locarno, San Sebastián, BFI London, Clermont-Ferrand, Palm Springs, Montreal, Bosphorus, İzmir başta olmak üzere dünya çapında dört yüzden fazla film festivaline seçilmiştir. Martinelli, çeşitli film eleştirmenlerinin seçici kurulunda yer aldığı ve Papo de Cinema tarafından yapılan seçkide Brezilya'nın En İyi 10 Yeni Film Yapımcısı arasında gösterildi. Martinelli’nin “Fantasma Neon”adlı filmi 74. Locarno Film Festivali'nde En İyi Uluslararası Kısa Film dalında Altın Leopar ödülünü kazanmıştır. PUC-Rio'dan İletişim alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Martinelli, şu anda Locarno Residency'ye de seçilen ilk uzun metrajlı filmi üzerinde çalışmaktadır.


  Image

  Patrícia Nogueira

  Portekizli belgesel yapımcısı Patrícia Nogueira halen Beira Interior Üniversitesi Sinema bölümünde öğretim üyesidir. Nogueira, film endüstrisindeki kariyerine, 2004 yılında Marginal Filmes (Lx, Pt), Cinemate (Lx, Pt) ve Titanio Films (RJ, Br) gibi şirketlerle işbirliği yaparak, kurmaca uzun metrajlı filmler ile başladı. Nogueira, 2010 yılında belgesel filmler üzerine çalışma kararı aldı ve ESMAE'de Belgesel Film ve Fotoğrafçılık yüksek lisans programına kaydoldu. İki yıl sonra, kadın mahkumların bulunduğu bir hapishanede “pembe oda” ziyaretlerini konu alan ilk uzun metrajlı belgesel filmi “3 Hours to Love” ile prömiyerini yapan yönetmenin bu filmi Portekiz'de ve yurtdışında birçok festivalde seçkide yer bulurken çok sayıda ödüle de layık görüldü. Texas Üniversitesi’nin Austin-Portekiz uluslararası programı kapsamında Dijital Medya alanında doktorasını yapan Nogueira, 2015 yılında Kanada Ulusal Film Kurulu'nda ve 2016 yılında Austin'deki Teksas Üniversitesi Sinema bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Nogueira, halen Portekiz Film Fonu'nda ve dünya çapında çeşitli film festivallerinde jüri olarak görev yapmaktadır.


  Image

  Rand Abou Fakher

  Multidisipliner bir Suriyeli sanatçı olan Rand Abou Fakher, Şam Ulusal Konservatuarı'nda flütist olarak eğitim aldı. Fakher’in ikinci kısa filmi “So We Live” 70. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı ve Oscar aday adaylıkları da dahil olmak üzere birçok ödüle layık görüldü. Fakher, bunların yanı sıra film ve müzik yapımcılığı yapmakta ve tiyatroda sahne almaktadır.


  Image

  Zhannat Alshanova

  Aslen Kazakistanlı olan ve Londra’da yaşayan yazar, yönetmen ve yapımcı Zhannat Alshanova, Londra Film Okulu'ndan Film Yapımı alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

  Eserleri Cannes, Sundance, TIFF, Locarno (En İyi Kısa Film dalında Pardino d'Argento ödülü) gibi çok sayıda uluslararası film festivallerinin yanı sıra Barbican Centre (İngiltere), Tate Modern (İngiltere), Art Basel (İsviçre) ve The Asian Film Archive (Singapur) gibi prestijli kurumlarda gösterilmiştir.

  Şu anda birkaç uzun metrajlı film projesi üzerinde çalışmalarını sürdüren Alshanova’nın Fransa-Kazakistan ortak yapımı olan “A Winner is Seen at the Start” filmi CNC, Hubert Bals Script and Development Fund, Region Sud Development Fund, BoostNL ve EWA ödülleri tarafından; Fransa- Kazakistan ortak yapımı olan “Mother Tongue” filmi ise ARTE geliştirme ödülü tarafından desteklenmektedir. Film 4-İngiltere ortak yapımı olan “Present Perfect” ise Alshanova ‘nın ilk İngilizce filmi olacaktır.

  Zhannat, Berlinale Talents ve TIFF Filmmakers Lab mezunudur. Directors UK, BAFTA Connect ve European Women's Audiovisual Network üyesidir. Anonymous Content ile Casarotto ve Ramsay tarafından temsil edilmektedir.


 • Ara Seçici Kurul
  Image

  ÇAĞLAR BOCUT

  Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimini bitirdi. Reklam sektöründe çeşitli ajanslarda çalıştı. 2013 yılında Kolor Yapım’ın kurucu ortağı oldu. Birçok televizyon programı, belgesel ve reklam prodüksiyonlarında metin yazarı, yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı. Bir çok festivalde yer alan Sardunya filminin yapımcılığını yaptı. Halen yerli ve yabancı birçok ajansla birlikte ortağı olduğu şirket vasıtası ile çalışmayı sürdürmektedir.


  Image

  ECEM ARSLANAY

  Ecem Arslanay, İstanbul merkezli bir editör, yazar, öğretim görevlisi, mimar ve yönetmendir. Mimari tasarım kariyerinde özellikle sahne tasarımına odaklandı. 2017-2019 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde ders verdi ve 2021 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Mimarlık alanında bir doktora adayı olarak dijital müze deneyiminin mekânsal niteliklerine odaklanıyor. Sharjah Art Foundation ve Salt tarafından desteklenen uzun metraj film “Alakadâr”ın (2018-devam ediyor) sanat yönetmeni olarak çalıştı. Birçok uluslararası festivalde finalist olan, çeşitli sergilerde gösterilen ve ödüller alan “The Clocks” (2021) adlı kısa filmin yazarlığını, eş yönetmenliğini ve eş yapımcılığını üstlendi. AICA üyesi bir sanat yazarı olarak, sergi katalogları ve kitap bölümleri de dahil olmak üzere muhtelif yayınlar için sanat, tasarım, mimari, dans, tiyatro ve sinema üzerine birçok metin üretti. Katkıda bulunduğu yayınlar arasında Art Unlimited, Artful Living, Birikim Dergisi, Calling Mag, Design Unlimited, Fişek Dergi, Gazete Duvar, K24, Manifold.press, Sanatatak, Üretimhane ve SEQUITUR (Boston Üniversitesi) bulunmaktadır. Seçili metinlerinden oluşan bir kitap çıkarmaya hazırlanmaktdır. Sakıp Sabancı Müzesi'nde yayınlar editörüdür ve “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi,” “David Hockney: Baharın Gelişi, Normandiya, 2020,” “Agnes Denes: Yaşayan Piramit,” “Modernizmin İzinde Türk Resmi,” ile “Hüseyin Çağlayan: Souffleur” sergileri dahil olmak üzere, müzede gerçekleşen pek çok etkinliğin yazı işlerinde çalışmıştır.


  Image

  EMRE DOĞAN

  1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünü kazandı. 2013 yılında 10. Türsak Geleceğin Sineması Senaryo Yarışması’nda birinci olan senaryosuyla “Badana” isimli kısa filmi çekti. Film, yurtiçi ve dışında pek çok festivalde gösterildi, ödüller aldı. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı ve 2016 yılında mezun oldu. Aynı yıl bu bölümde doktora yapmaya başladı. 2019 yılında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve Kadraj Yapım yapımcılığında “Sonsuz Zaman İçinde” isimli kısa filmin, Ali Özgür Production yapımcılığında “Çoktan Seçmeli” isimli belgesel filmin ve yine aynı yıl Efeler Belediyesi Çevre ve Jeotermal Kısa Film Atölyesi kapsamında “Eleji: Efeler” isimli kısa belgesel filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. 2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nden sinema ve felsefe ilişkisini irdelediği teziyle mezun oldu ve doktor ünvanını aldı. 2021 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Emre Doğan, 2022 yılında bölüm başkanı olarak görevlendirilmiştir. Kariyerine bilimsel makaleler, sinema yazıları ve çeviriler yayınlayarak devam eden Doğan, film çalışmalarını sürdürmekte, atölyeler ve festivaller düzenlemektedir.


  Image

  ESRA DEMİRKIRAN

  Festival Koordinatörü, TRT Sinema

  TRT Sinema’da Festival Koordinatörü. Türkiye’nin en büyük senaryo danışmanlığı ve ortak yapım platformu 12 Punto’nun koordinatörlerinden. Eurimages’ın konvansiyonel olmayan ve inovatif filmleri destekleme programı üzerine çalışan araştırma ekibinde yer aldı. Yaklaşık 10 sene Habertürk TV’de haber editörlüğünün yanı sıra önde gelen haber-tartışma programlarının ve belgesellerin yapımcılığını üstlendi. Gazetecilik döneminin öncesinde, Paris merkezli Avrupa sinema ağı NISI MASA’nın yönetim kurulu başkanlığını ve eş direktörlüğünü yaptı. Film eleştirmenliği ve ödüllü Türk filmlerinin festival-dağıtım danışmanlığının yanı sıra, Türkiye’deki pek çok film festivalinin planlama ve organizasyonunda görev aldı. ODTÜ’de Sosyoloji lisansının ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Film & TV bölümünde yüksek lisansını yapmıştır.


  Image

  HASAN DOĞAN

  Hasan Doğan, 1986’da Erzincan’da doğdu. İstanbul Üniversitesi´nde Mühendislik okuduktan sonra Strazburg Üniversitesi’nde sinema lisansı, Paris VIII Üniversitesi’nde Sinema Yönetmenliği Masterı okudu. Aynı zamanda Master bitirme projesi olan “Hic Svnt Dracones” adlı kısa filmi yurt içi ve yurt dışı festivallerde gösterildi. Fransız Kültür Bakanlığından (CNC) senaryo geliştirme bursu almış olan “Menu Fretin” adlı projesi yapım aşamasındadır. Fransızcadan Türkçeye kitap çevirileri yapmış olup, Paris’te göçmen ailelere ve çocuklarına Fransızca dersi vermektedir.


  Image

  NURDAN ALBAMYA İNCE

  Nurdan Albamya İnce, 1987 yılında Muş'ta doğdu. Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun oldu. MSM, Ankara Çağdaş Drama Derneği ve çeşitli kurumlardan oyunculuk, yaratıcı drama liderliği, sahne tatbikatı ve metotlar üzerine eğitim aldı. İnce, Bahçeşehir Üniversitesinde İleri Oyunculuk bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. İnce, pek çok kısa filmde rol aldı ve 2019 Top Shorts Uluslararası Kısa Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne aday gösterildi. Ayrıca, çeşitli kısa film festivallerinde ön değerlendirme jürisinde yer aldı. İngilizce ve Türkçe olmak üzere pek çok oyun yazan ve yöneten İnce, 2021 yılında Tiyatro Ankebut’u kurdu. İnce, halen atölye çalışmaları yürütmekte, oyun yazarlığı ve oyunculuk yapmaktadır.


  Image

  TALHA ALTINKAYA

  Talha Altınkaya 2012 yılında DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve TV Bölümü lisans programından mezun oldu. 2014 yılında DEÜ Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Yüksek Lisans dalından mezun oldu ve 2019 yılında aynı programda doktora eğitimini tamamladı. Şu anda Öğretim üyesi olarak DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Kurgu Ses ve Görüntü Yönetmenliği anasanat dalında çalışmakta ve aynı zamanda O Düsseldorf HHU Üniversitesinde ziyaretçi araştırmacı olarak araştırma yapmaktadır.


  Image

  VEYSEL ÇELİK

  1985 doğumlu olan Veysel Çelik İlk yazarlık ve yönetmenlik deneyimini 2005 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okurken ilk kısa film ile gerçekleştirdi.

  Resim ve fotoğraf eğitimine devam ederken kendi filmlerini üretti ve Türkiye'de farklı yapım şirketlerinde yönetmen olarak çalıştı.

  Yaptığı kısa film ve belgeseller ile dünya çapında 100'den fazla film festivali seçkisine katıldı ve 30'un üzerinde ödülle dikkat çekti. Apolitik bir kuşağın üyesi olarak politik sinemaya yöneldi ve toplumsal gerçekçi filmlere ağırlık verdi. Resim ve fotoğraf eğitiminin refleksiyle hikaye anlatımında yeni bir dil arayışına odaklandı. 'Heterotopia' adlı ilk uzun metrajlı film projesi için 2021 yılında Türkiye Sinema Genel Müdürlüğü'nden geliştirme fonu aldı ve 2022 yılında Köprüde Buluşmalar'ın film geliştirme atölyesine seçildi.


  Image

  ZEYNEP MERVE UYGUN

  Zeynep Merve Uygun lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV Yüksek Lisans Programı’nda tamamlamıştır. Doktora derecesini Edinburgh Üniversitesi Transdisipliner Belgesel Film bölümünden almıştır. Özyeğin Üniversitesi’ndeki pozisyonundan önce, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde belgesel sinema, dijital hikaye anlatıcılığı ve video üretimi üzerine dersler vermiştir.

  Uluslararası film atölyelerinde ve festivallerde mentör, eğitmen ve jüri üyesi olarak görev alan Uygun’un, IN OUT ve Zigzag gibi animasyon ve deneysel belgeselleri, başta Cannes, Altın Portakal, IF olmak üzere 50’nin üstünde film festivalinde gösterilmiş ve pek çok uluslararası ödül almıştır. Uygun’un akademik ilgi alanları arasında akademik çalışmaları görselleştirme, belgeselde mekan ve bedenin görsel temsili, dijital etnografi ve yeni medya belgeselleri (interaktif belgesel, dijital hikaye anlatıcılığı, transmedya belgesel vb.) yer almaktadır.


 • Ön Seçici Kurul
  Image

  BERKAN DÖRTKARDEŞ

  1997, İzmir doğumlu Berkan Dörtkardeş, Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, Sinema ve Televizyon okudu. Akıl ve kalp düalizminin insan iradesinde tezahürü olarak, materyalist evrende hür iradenin mümkünlüğünü ve dengeyi tartıştığı bitirme projesi “Ey Zaman!” ile tamamı uluslararası festivallerde olmak üzere, ödüller kazandı, finalistlik ve gösterimler aldı. “Ey Zaman!”ın makalesi “Filmine Bakmak” kitabında yayınlandı. Şu anda İstanbul’da yaşayan, yönetmenlik ve görüntü yönetmenliği yapan Berkan Dörtkardeş, “Aldatmak Üzerine” yazdığı mini dizisine finansman arama aşamasındadır.


  Image

  BİRİZ AYDINÇ ÖZTÜZEMEN

  1970 yılında İzmir’de doğdu. 1991 yılında Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünü bitirdi. Aynı yıl özel sektörde çalışmaya başladı ve pek çok projeye imza attı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümünü, 2022 yılında ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünü bitirdi. 2021 yılında çektiği ilk kısa filmi ‘Yağmur Yağacak Gibi’ festival yolculuğuna Toronto Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ile başladı ve Resmi Seçki’ye kaldı. Roma Kısa Film Festivali dahil önemli festivallerde “En İyi Kısa Film Ödülü” dahil çeşitli ödüller aldı. Yine 2021 yılında, 610 sayfa uzunluğunda ‘Yağmur Yağacak Gibi’ adlı psikolojik gerilim türünde yazdığı romanı yayımlandı. Kuğulu Park adlı öyküsü ilk olarak Bavul Dergisinde yayımlandı. Dr. Öğretim Üyesi Emre Doğan ile ‘Mental Manevralar’ adlı, sinema, felsefe ve edebiyat ağırlıklı podcast yayını yapan Öztüzemen, 2023 yılında, senaryosunu yazdığı “Söyle Bana Nerdeydin” adlı ikinci kısa filmini çekmeyi ve romanından uyarladığı 13 bölüm dizi projesini hayata geçirmeyi planlamaktadır. Ayrıca uzun metraj biyografik dönem film senaryosu üzerinde çalışmakta, Yağmur Yağacak isimli ikinci romanını yazmakta ve 2001 yılında çalışmaya başladığı İzmir Büyükşehir Belediyesinde proje sorumlusu olarak çalışmaya da devam etmektedir.


  Image

  ÇAĞIL SAYDAM

  Çağıl Saydam 1994 yılında doğdu. İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sinema ve Dijital Medya bölümünden mezun olduktan sonra, bitirme projesi 61 Sokak No 4 ile 27. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Deneysel Film ödülünü aldı.Üniversite dönemi boyunca tiyatro ile ilgilendi. 2022 yılında İzmir’de oluşturdukları bir kolektif ile beraber uzun metraj bir filmi tamamladı. Aynı yıl bir internet projesi olan “Cumartesi Gecesi”nde görüntü yönetmenliği yaptı. 2021 yılında Hazal Bayar’la beraber deneysel fetiş Gore türünde olan “Her Şey Sinirimi Bozuyor” kısa filmini yönetti. 2022 yılında ASAM, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Fransız Kültür Merkezi ortaklığı ile ‘’Ruhların Piramidi ve Yaşlı Kalpler’’ isimli belgeseli yaptı. Son olarak "61 Sokak"ın devamı olan ve çekimleri biten "Peki Ben Neden hala Buradayım" isimli deneysel kısa filminin post-prodüksiyon sürecine devam etmektedir. Kendisini bir film yapımcısı olarak tanımlayan Çağıl, korku sineması hayranıdır. İzmir’de yaşamakta ve deneysel sinema alanında çalışmalarına devam etmektedir.


  Image

  DİDEM TOK EMİNÇE

  1993 yılında İstanbul, Kadıköy’de doğdu. 2016 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümden mezun oldu. Öğrenciliği boyunca katıldığı kısa film yarışmalarında filmlerini gösterme imkanı buldu. Mezuniyet projesi olarak Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Sualp danışmanlığında polisiye türünde uzun metraj film senaryosu kaleme aldı. Ardından aynı sene Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans programını kazandı ve dijital kültürde sinemanın olanaklarını araştırdığı tezi ile 2020 senesinde mezun oldu. Bu süreçte çeşitli kısa filmler, video klipler ve reklamlarda yönetmen yardımcılığı ve reji görevlerini üstlendi ve iletişim ile ilgili çeşitli süreli yayınlarda köşe yazıları yayınladı. Ulusal ve uluslararası yayınevlerinde alanı ile ilgili çeşitli makaleler ve kitap bölümleri yayınladı. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi’nin Sinema ve Medya programında doktora öğrencisi olarak tez sürecini ilerletmekte ve yine aynı kurumda akademik koordinatörlük yapmaktadır.


  Image

  ERDEM DOĞAN

  Yardımcı Yönetmen

  15 Mayıs 1995 tarihide Ankara’da doğdu. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Marmaris’te, lise eğitimini ise Mersin’de tamamlamıştır. 2013 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. 2019 yılında ise mezun olmuştur. Çektiği kısa filmler ile hem ulusal hem uluslararası birçok film festivalinde kendine yer bulmuştur ve çeşitli ödüller kazanmıştır. 2021 yılında Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Kısa film çalışmalarına ve akademik eğitimine devam etmektedir.


  Image

  KENAN DİLER

  Van’da doğdu. Lise yıllarında fotoğraf ve sinemaya ilgi duyarak kısa filmler ve fotoğraflar çekmeye başladı. 2018 yılında Erciyes Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Çektiği filmler ve fotoğraflar ile yurt içi ve yurtdışında birçok başarı kazandı. En son çektiği ‘’Abla’’ adlı belgesel film ulusal ve uluslararası alanda birçok festivalde gösterildi ve ödül aldı. Çeşitli film festivallerinde jüri üyesi olarak görev aldı. Bir yandan 2018 yılında kurduğu Dlr Film şirketinde film projelerine devam edip kısa filmlere yapımcılık yapmakta diğer yandan ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sinema ve Televizyon Ana Sanat Dalında Yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.


  Image

  KEREM YÜKSELOĞLU

  İstanbul’da doğan Kerem Yükseloğlu, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünden mezun oldu. İlk kısa filmi olan Rastlantılar Oteli’ni 2014 yılında çekti. Film, 10. Earlybird Öğrenci Kısa Film Festivali seçkisinde yer aldı. 2014 yılında Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde düzenlenen Araf’ta Üç Bakış sergisi için bir video art hazırladı.

  Sinemanın yanı sıra edebiyatla da ilgilenmekte ve 2013 yılından beri kısa öyküler yazmaktadır. Yazdığı öyküler çeşitli dergi ve dijital platformlarda yayımlandı. Film ve öykülerinin merkezinde; zaman, ölüm ve gizem temaları ye almaktadır.

  2018 yılında Rüzgâr Bizi Götürecek adlı kısa filmi çekti. Aynı yıl içerisinde İstanbul Kültür Üniversitesi ve İstanbul Tasarım Bienali ortaklığında gerçekleşen Arşivde Boğulmak adlı proje için Bohem Rapsodisi adında bir video art hazırladı. 2022 yılında düzenlenen TAYF Uluslararası Kısa Film ve Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nde ön jüri olarak görev aldı. 2018 yılında orijinal hikayesini yazdığı, aynı zamanda senarist ve yönetmenlerinden biri olduğu Tek Yön adlı kısa film, 2022 yılında festival yolculuğuna başladı. Ben Yolumu Kaybettim adlı uzun metraj film projesi, m2 Film Lab 2022 Senaryo Atölyesi’ne kabul edildi.

  Senaryo ve film yönetimi alanındaki çalışmalarını sürdürmekte ve bir vakıf üniversitesinin Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

  YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KISA FİLMLER

  Tek Yön (Kısa Film) – 2022

  • 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Finalisti

  Bohem Rapsodisi (Video Art) - 2018

  • 4. Istanbul Tasarım Bienali, Fransız Kültür Merkezi, Gösterim

  Rüzgar Bizi Götürecek - 2018

  • 4. Altın Baklava Film Festivali, Kurmaca Dalı, Mansiyon Ödülü. 2018
  • 16. İKFD Ulusal Kısa Film Yarışması, Kurmaca Dalı, Finalist. 2018
  • 1. Siirt Kısa Film Festivali, Finalist. 2018
  • 19. İzmir Kısa Film Festivali, Ulusal Panorama Bölümü, Gösterim Seçkisi. 2018

  Araf'ta Üç Bakış (Video Art) - (2014)

  • Arafta Üç Bakış Resim ve Minyatür Sergisi, Gösterim, Dolmabahçe Sanat Galerisi

  Rastlantılar Oteli - 2014

  • 10. Earlybird Öğrenci Kısa Film Festivali, Özel Seçki


  Image

  ONUR TURGUT

  Akademisyen

  Onur Turgut lisans derecesini 2019 yılında Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde, yüksek lisans derecesini 2022 yılında İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünde almıştır. Hâlihazırda aynı bölümde doktora öğrencisi olarak öğrenimine devam eden Turgut, aynı zamanda Özyeğin Üniversitesi İletişim ve Tasarımı Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Çalışma alanları; Sinemada Seyirci, Sinema Sosyolojisi ve Film Eleştirisidir. 2015’ten bu yana bağımsız film projeleri üreten Turgut, çeşitli belgesel, video ve reklam projesinde görev almıştır.


  Image

  ÖZGÜR KEŞAPLI DIDRICKSON

  Biyolog, yazar. 1975 yılında Burhaniye’de doğdu. ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde okudu. Y. lisans konusu olan kuş göçünün yanı sıra yunus tutsaklığı konusunda öncü çalışmalar yaptı. Lisedeyken Galatasaray Lisesi’nin edebiyat yarışmasında deneme dalında ödül alan Keşaplı, 2011-2016 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi, Sol Gazete ve Sol Portal’da köşe yazarlığı yaptı. Bilim, siyaset, edebiyat ve müzik alanında yazıları ayrıca Sözcükler, Bant, İnsan Bu, Yeşil Gazete gibi yayınlarda yer aldı. Alaska’da yaşadığı sırada yazdığı “The Dried and the drowned” isimli kısa oyun Momentum Dance Collective tarafından 12 diğer eserle birlikte “Off the Page” isimli gösteri için dansa uyarlandı. Bilim, sanat ve kültürü birleştiren Kanatlı Balina grubunun kurucularından olan Keşaplı, halen yayın kurulu üyesi olduğu Azizm Sanat Örgütü’nde yazılar kaleme almakta, Dirimbilim Günlüğü köşesinin editörlüğünü yapmaktadır.