Seçici Kurul

 • Ana Seçici Kurul
  Image

  Bogdan Mureşanu

  Bogdan Mureşanu, 2012 yılında kendi senaryosuna dayanan "Half Shaved" (2012, dram, 12') adlı ilk kısa filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film, Anonimul IFF Sf. Gheorghe'de (Romanya) İzleyici Ödülü kazandı ve Montreal, Cinequest, Cleveland, Reykjavik, York, Oaxaca, Maremetraggio, Lille, Reggio festivallerinde gösterildi. Bogdan 2016 yılında "Spid" adlı bir sonraki kısa filmini tamamladı. Aynı yıl, "Negruzzi 14" adlı kısa sanat filmi Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi'nde sergilendi. 2017 yılında "The Magician" adlı kısa animasyonun ön prodüksiyonu sürerken, "The Christmas Gift" adlı kısa kurmaca Mart ayında çekildi. "The Christmas Gift" Avrupa Film Ödülleri'nde En İyi Film Ödülü'nü kazandı ve 2020 Oscar Ödülleri'nde İlk 10 Finalisti arasında yer aldı.


  Image

  Bruno Carnide

  Portekiz Film Akademisi'nin Sophia Ödülleri'ne iki kez aday gösterilen Bruno Carnide, Portekizli bağımsız bir yönetmen ve Leiria Film Fest - Uluslararası Kısa Film Festivali'nin kurucu direktörüdür.Carnide, onlarca ödül kazanan ve Oscar Eleme Festivalleri de dahil olmak üzere dünya çapında yüzlerce film festivalinde gösterilen birçok kurmaca, animasyon ve belgesel kısa film yönetmiştir. Portekiz'deki Museum of the Moving Image'da küratörlük yapan Carnide, aynı zamanda Leiria Polytechnic ve Instituto Superior Miguel Torga'da (Portekiz) sinema alanında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Bruno Carnide, serbest çalışan olarak Google, Volkswagen, Ford, MTV, Nickelodeon, RTP veya Schweppes gibi şirketler için yüzlerce kurumsal ve ticari video yönetmiştir. Zaman zaman Uluslararası Film Festivallerinde jüri üyeliği yapmaktadır.


  Image

  Diogo Hayashi

  Diogo Hayashi Brezilyalı bir yönetmen, yapım tasarımcısı, storyboarder ve grafik roman yazarıdır. Yönetmen olarak filmleri Cartagena, MixBrasil, Kinoforum, Tiradentes gibi festivallerde gösterilmiştir. PD olarak, 51. Brasília Film Festivali'nde uzun metrajlı Temporada'daki tasarımıyla Candango aldı ve filmleri Cannes, Berlinale, Locarno, TFF, NYFF, Brasília gibi festivallerde ve ayrıca Londra'daki Gasworks ve Miami'deki Pérez Sanat Müzesi gibi sanat müzelerinde gösterildi. Diogo, Berlinale Talents Mezunudur ve Sancho Films'in ortağıdır.


  Image

  Maartje Alders

  MAARTJE ALDERS (1983) Hollandalı bir sanatçı ve belgesel araştırmacısıdır. Paris'te NISI MASA - Avrupa Genç Sinema Ağı'nda proje yöneticisi olarak çalıştıktan sonra 3 yıl boyunca Mısır'da Hassala Films için yapımcı olarak çalışmıştır. İlk uzun metraj belgeseli MOTHER OF THE UNBORN (2014), IDFA ve FIPRESCI ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Hollanda kamu yayıncısı VPRO için TV-belgesel dizisi DREAMLAND AMERICA'nın yapımını yönettikten sonra, 2017'den 2020'ye kadar First Cut Lab için proje yöneticisi ve gözlemci olarak çalışmıştır. 2021'den beri belgesel araştırmacısı olarak çalışmakta ve çizim, resim ve baskı resim gibi kendi sanatsal çalışmalarını geliştirmektedir. Çalışmaları 2023 yılında Hollanda Tasarım Haftası'nda sergilenmiştir.


  Image

  Marija Šević

  Marija Šević 2011 yılında Belgrad Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu ve burada resim alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Fransız hükümetinin bursiyeri olarak Paris'teki Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts'ta profesörler Claude Closky ve James Rielly'nin derslerine katılmıştır. Belgrad'daki U10 sanat mekânının kurucu üyesidir ve sergi ve etkinliklerin yönetiminde çalışmaktadır. Belgrad, Roma, Milano, Londra, Viyana, Basel, Los Angeles, Brasilia gibi şehirlerde kişisel ve grup sergilerine katılmıştır. Marija ayrıca Stellarcompanion takma adıyla DJ olarak performans sergilemektedir. Ekim 2022'den bu yana Radio D59B'de "To the Stars" adlı programın bir parçası olarak ayda bir seçkilerini sunmaktadır. Belgrad çevresindeki kulüpler ve partiler için eklektik elektronik müzik konusunda uzmanlaşmış bir müzik kolektifi olan ''Beyond House''un bir üyesidir. Ayrıca, Dejan Vlaisavljevic Nikt'in "Signature work" ve Marina Radmilac'ın "Who the fuck are you" adlı iki filminde rol almıştır. Belgrad'da yaşamakta ve çalışmaktadır.


  Image

  Rita Capucho

  Rita Capucho, Porto Femme Uluslararası Film Festivali'nin kurucularından ve ortak direktörlerinden olup, Femme Sessions ve Shortcutz Aveiro'nun program direktörüdür. Çeşitli kültürel kuruluşlar için yapımcı, küratör ve eğitmen olarak çalışmaktadır. Gençleri sinema konusunda eğiten Cinamiza-te projesinin koordinatörü ve eğitmenidir. Çeşitli uluslararası film festivallerinde jüri üyeliği yapmıştır. MUTIM - Hareketli Görüntünün Kadın Çalışanları Derneği'nin kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir. Coimbra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden Sanatsal Çalışmalar alanında lisans ve yüksek lisans derecesine sahiptir. Coimbra Üniversitesi 20. Yüzyıl Disiplinlerarası Çalışmalar Merkezi CEIS20'nin Sanatsal Akımlar ve Entelektüel Hareketler çalışma grubunun bir üyesidir. "SPECULUM - Kendini Filme Almak ve Aynada Kendini Görmek":Portekizce konuşan belgesel yapımcıları tarafından öz-yazım kullanımı" araştırma projesinin bir parçasıdır. Poetry Slam Aveiro'nun organizatörlerinden ve Plataforma Portugal Slam'in koordinatörlerinden biridir. Dergi ve koleksiyonlarda ve son olarak "Reconstituição Portuguesa" adlı kitapta çeşitli çalışmaları yayımlanmıştır. AVANCA | CINEMA - Uluslararası Sinema - Sanat, Teknoloji, İletişim Konferansı'nın kurucu üyeleri arasında yer almış ve aynı zamanda Uluslararası Sinema Dergisi'nde editör olarak çalışmıştır. Ovar'daki Dolce Vita Sineması'nda, Estarreja'daki Cine-Teatro'da "Quintas de Cinema "da ve Teatro Aveirense'de "Os Filmes das Nossas Terças "da programcılık yapmıştır.


 • Ara Seçici Kurul
  Image

  Alican Durbaş

  Alican Durbaş, Saint-Joseph Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünün ardından aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Kelebekler (2018), Aftersun (2022) gibi pek çok filmde ikinci yardımcı yönetmen olarak çalıştı. Toprak (2017) ve Uzak Ayna (2022) adlı kısa filmleri, uluslararası film festivallerinde gösterildi. Video çalışmaları İstanbul, Beyrut, Anvers, Los Angeles olmak üzere çeşitli şehirlerde sergilendi. 2019-2020 yılı İKSV İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’na seçilen Alican Durbaş, “Tessera” adlı uzun metrajlı film senaryosuyla 39. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Axolotl Senaryo Yarışması’nda Ulus Baker En İyi Çizgi Dışı Film armağanını kazandı. 2011 yılında Talents Sarajevo’ya ve 2022 yılında Berlinale Talents’a yönetmen olarak seçildi.


  Image

  Çağla Açar

  Çağla Açar, 4 Şubat 1990 doğumlu bir oyuncudur. Veteriner Hekimliği Fakültesi mezunu olan Çağla, oyunculuk alanında Nişantaşı Sinema Akademisi, Ahmet Tansu Taşanlar ve Kars Sanat Merkezi'nde eğitim aldı. Ayrıca, Tarık Akan'ın düzenlediği workshoplara katılarak oyunculuk eğitimini ileri taşıdı.
  Oyunculuk kariyerinde Ölü Ekmeği, Ali'nin Tabiatı, Hayaletler ve Deli Deli Olma gibi çeşitli bağımsız filmlerde ve ayrıca Yeşil Vadi'nin Kızı, Sadakatsiz gibi dizilerde yer aldı.


  Image

  Ecegül Bayram

  Ecegül Bayram is a producer with a passion for social sciences and genre fiction. She holds a BFA in Film & TV from NYU Tisch School of the Arts with a minor in Politics. After her return to Istanbul, she has started working at Institute of Time, a new media company with a focus on extended reality (XR) and documentaries. Her previous works have been screened at Venice, IDFA, Hot Docs, Dok Leipzig, True/False and more. Her last VR work “Shadowtime” did its world premiere at the 80th Venice Film Festival.


  Image

  Ezgi Sözmen

  1987 yılı İstanbul doğumlu Ezgi Sözmen, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Kadir Has Üniversitesi'nde Oyunculuk Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Bu sene Saraybosna Film Festivali Talents bölümüne seçilmiştir.


  Image

  Kerem Altın

  1987 doğumlu Kerem Altın, 2007'de dahil olduğu sinema ve reklam sektöründe 500'ü aşkın projede videographer, editör ve yönetmen olarak yer aldı. Çektiği kısa filmler yurt içi ve yurt dışında birçok şehirde (Boston, Seattle, Vancouver, Amsterdam, Bristol, Los Angeles, Viyana) finalist olarak gösterildi ve ödüller aldı. 2017'de yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği "Kapalı" 1.Hollywood Türk Filmleri Festivali kapsamında finalist olarak Los Angeles, Paramount Stüdyoları'nda gösterildi. 2018'de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Açık" ise yurtdışında ilk gösterimini Uluslararası Lighthouse Film Festivali'nde (New Jersey) finalist olarak gerçekleştirdi. Meslek hayatına yönetmen ve senarist olarak devam etmektedir.


  Image

  Kerem Yükseloğlu

  İstanbul’da doğdu, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünden mezun oldu. Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. İlk kısa filmi olan Rastlantılar Oteli’ni 2014 yılında çekti.

  2018 yılında Rüzgâr Bizi Götürecek adlı kısa filmi çekti. 2018 yılında orijinal hikayesini yazdığı, aynı zamanda senarist ve yönetmenlerinden biri olduğu Tek Yön adlı kısa film, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde finale kaldı. Ben Yolumu Kaybettim adlı uzun metraj film projesi, m2 Film Lab 2022 Senaryo Atölyesi’ne kabul edildi.

  Senaryo ve film yönetimi alanındaki çalışmalarını sürdürmekte ve bir vakıf üniversitesinin Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Sinemanın yanı sıra edebiyatla da ilgilenmekte ve kısa öyküler yazmaktadır. Yazdığı öyküler çeşitli dergi ve dijital platformlarda yayımlandı. Film ve öykülerinin merkezinde; zaman ve ölüm temaları ye almaktadır.


  Image

  Özgürcan Uzunyaşa

  Özgürcan Uzunyaşa, sinema ve tiyatro sektörlerinde çalışan yönetmen, editör ve yapımcıdır. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema ve Televizyon eğitimini tamamladıktan sonra çok sayıda kısa film ve belgesel projesinde yer aldı. Kısa filmleri Saraybosna Film Festivali, Clermont Film Festivali, Film Market (Türkiye'den kısa filmler), FEST - New Directors | New Films Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, İzmir Kısa Film Festivali ve benzeri ulusal, uluslararası fesitvallerde gösterildi ve ödüller kazandı. Uzunyaşa, sinema çalışmalarının yanı sıra lise yıllarından itibaren çeşitli edebiyat dergileri ve platformlarında yazar ve editör olarak çalışmaktadır. Uzunyaşa, 2022 yılında eleştirmenlerce beğenilen kısa filmi "Cehennem Boş, Bütün Şeytanlar Burada"yı tamamladı. Film, prestijli 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü almakla kalmadı, aynı zamanda Türkiye'deki çeşitli film festivallerinde "En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. Film Türk Sinemasına son dönemde yapılan en iyi katkılardan biri olarak kabul ediliyor. Aynı yıl Galataperform'un sahnelediği “Kalıntılar” adlı tiyatro oyununun ilk perdesini kısa filme uyarlayarak yönetti. Özgürcan Uzunyaşa hem sinema hem de tiyatro alanında yönetmen, yazar, editör ve yapımcı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

  Filmografi

  • Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada, Kısa Film – 2022
  • Beyaz Bir Gece, Kısa Film – 2018
  • Güneş Bisikletimi Yaksın, Kısa Film – 2014

  Image

  Sertaç Koyuncu

  Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği lisans ve yüksek lisans programını 2016 ve 2019’da tamamladı. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Medya Araştırmaları programında doktora çalışmalarını sürdürmekte ve Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Film Tasarımı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Tür filmleri, film estetiği ve politika, korku sineması ve toplumsal cinsiyet araştırmalarına devam etmektedir. 2019 yılında tamamladığı “Boğulmanın Adabı” kısa filmi çeşitli festivallerde gösterilmiştir.


  Image

  Thirty Thirty

  Thirty/Thirty, Mareşal BraveStarr'ın konuşan - gangsta punk - "tekno atı"dır ve dört ayaklıdan daha antropomorfik bir iki ayaklıya "dönüşebilir". "Sara Jane" adını verdiği Kerium enerjili dev bir karabina taşır. Sibernetik bilinçli bir at türü olan Equestroidler isimli kadim bir uygarlığın hayatta kalan son üyesidir ve BraveStarr'ın ayısal dayanma gücüne yakın bir kuvvete sahiptir.

  Thirty/Thirty asabi bir yapıya sahiptir ve genellikle savaşa atılıp Sara Jane ile birlikte ortalığı birbirine katmayı tercih etmektedir. Bu da BraveStarr ile aralarında görev sırasında zaman zaman güç kullanımı konusunda sesli tartışmalara yol açar ancak Thirty/Thirty yine de görevini mümkün olan en iyi ve güvenli şekilde yapmak için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışır.


 • Ön Seçici Kurul
  Image

  Berkan Dörtkardeş

  1997, İzmir Doğumlu Berkan Dörtkardeş, Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, Sinema ve Televizyon okudu. Bitirme projesi olan Ey Zaman! ile festivallerden ödüller kazandı. Filmin makalesi ise editörlüğünü Emre Doğan’ın yaptığı “Filmine Bakmak” kitabında yayınlandı. Sinema felsefesini cennet ve cehennemin hür irade ile idrakı, düalitenin zihindeki yolculuğu üzerine geliştirmektedir. Şu an İstanbul’da yaşayan Berkan, yönetmenlik, görüntü yönetmenliği ve reklam sektöründe ajans direktörlüğü yapıyor. “Aldatmak Üzerine” yazdığı mini dizisine yapımcı arayışına devam ederken, sevginin göreciliğini düalite üzerinden tartışacağı kısa filmine hazırlanıyor.


  Image

  Biriz Aydinç Öztüzemen

  1970 yılında İzmir’de doğdu. 1991 yılında Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünü bitirdi. Aynı yıl özel sektörde çalışmaya başladı ve pek çok projeye imza attı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümünü, 2022 yılında ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünü bitirdi. 2021 yılında çektiği ilk kısa filmi ‘Yağmur Yağacak Gibi’ festival yolculuğuna Toronto Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ile başladı ve Resmi Seçki’ye kaldı. Roma Kısa Film Festivali dahil önemli festivallerde “En İyi Kısa Film Ödülü” dahil çeşitli ödüller aldı. Yine 2021 yılında, 610 sayfa uzunluğunda ‘Yağmur Yağacak Gibi’ adlı psikolojik gerilim türünde yazdığı romanı yayımlandı. Kuğulu Park adlı öyküsü ilk olarak Bavul Dergisinde yayımlandı. Dr. Öğretim Üyesi Emre Doğan ile ‘Mental Manevralar’ adlı, sinema, felsefe ve edebiyat ağırlıklı podcast yayını yapan Öztüzemen, ikinci kısa filmini çekmeyi ve romanından uyarladığı 13 bölüm dizi projesini hayata geçirmeyi planlamaktadır. Ayrıca, Anadolu Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyat fakültesinde eğitimine devam etmekte olup uzun metraj biyografik dönem film senaryosu üzerinde çalışmakta ve ikinci romanını yazmaktadır.


  Image

  Erdem Doğan

  1998 yılında İstanbul’da doğdu. 2016 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandı. İlk kez 2013 yılında Emre Doğan’ın Badana isimli filminde görev alarak sinema sektörüne giriş yaptı. Yine aynı yönetmenin Çoktan Seçmeli ve Eleji: Efeler isimli filmlerinde yardımcı yönetmenlik görevini üstlendi. Bu süre içerisinde bir çok filmde yardımcı yönetmen, afiş ve konsept tasarımcısı ve müzisyen olarak yer aldı. Bunların yanı sıra yazarlık, yayınevlerinde çevirmenlik ve bağımsız film projelerinin yanı sıra kısa film festivallerinde altyazarlık yapmakta olan Erdem Doğan bir çok kısa film festivalinde de ön jürilik görevini üstlendi. Halen çevirmenlik, altyazarlık ve yazarlık çalışmalarına devam etmektedir.


  Image

  Koray Arıgümüş

  93'ün mart ortasında doğdu. Sinemayı sevdi. Bu sevgi onu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema bölümüne getirdi. Sinemayı sevmeyi sürdürdü. Sinemasever dostlarıyla "Değişen Bir Dünyaya Karşı" filmiyle sinema lisansını tamamladı. Sinema hala tüm çekiciliğiyle ve acı dolu anlarıyla yanı başında duruyordu. Sinemasever dostlarıyla "Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada" filminin yapımcılığını üstlendi. Sinemayı hala sevmeye cürret etti. Sinemasever dostlarıyla "Yeni Bir Mağlubiyete İhtiyacım Yok" filminin yapımcılığını üstlendi. Sinemayı hala seviyor. Yazdığı ve yöneteceği "Rüyası Ömrümüzün Çünkü Eşyaya Siner" filmine sinemasever dostlarıyla birlikte hazırlanıyor.


  Image

  Özgür Keşaplı Didrickson

  Biyolog, yazar. 1975 yılında Burhaniye’de doğdu. ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde okudu. Y. lisans konusu olan kuş göçünün yanı sıra yunus tutsaklığı konusunda öncü çalışmalar yaptı. Lisedeyken Galatasaray Lisesi’nin edebiyat yarışmasında deneme dalında ödül alan Keşaplı, 2011-2016 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi, Sol Gazete ve Sol Portal’da köşe yazarlığı yaptı. Bilim, siyaset, edebiyat ve müzik alanında yazıları ayrıca Sözcükler, Bant, İnsan Bu, Yeşil Gazete gibi yayınlarda yer aldı. 2018-2022 yılları arasında yayın kurulu üyesi de olduğu Azizm Sanat Örgütü’nde bilim, sanat ve kültürü birleştiren Dirimbilim Günlüğü köşesinin editörlüğünü yaptı. Alaska’da yaşadığı sırada yazdığı “The Dried and the drowned” isimli kısa oyun Momentum Dance Collective tarafından 12 diğer eserle birlikte “Off the Page” isimli gösteri için dansa uyarlandı. Keşaplı’nın karalamaları şimdilerde üyesi olduğu Apart Sanat Derneği’nde yayımlanmaktadır.


  Image

  Yağmur Mısırlıoğlu

  1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2015'te Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden, 2017'de Prague Film School yönetmenlik ve senaryo yazarlığı branşından mezun oldu. İlk filmi Bugün Değil, 59.Antalya Altın Portakal Film Festivali, 44. Cinemed – Uluslararası Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali, 36. Leeds Uluslararası Film Festivali, 67. Cork Uluslararası Film Festivali, 26. Brüksel Kısa Film Festivali gibi birçok köklü film festivalinde gösterildi. Halen de festival yolculuğuna devam etmektedir.