Seçici Kurul

 • Ana Seçici Kurul
  Image

  ALEXANDRE DOSTIE

  Yönetmen, Şair

  Quebec'in kırsal kesiminde doğan Alexandre Dostie, kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı, şair ve film yönetmenidir. Kısa filmleri Mutants (2016) ve I'll End Up in Jail (2019), Sundance, Clermont-Ferrand, Tampere ve TIFF dâhil olmak üzere dünya çapında yüzlerce festivalde onlarca ödül ve seçki kazanarak eleştirmenlerin ve jürinin takdirini topladı. Her iki filmi de Vimeo'da Staff Pick Premiere olarak yayınlandı ve bugüne kadar 1 milyona yakın görüntülendi. Bir şair olarak, ilk yayınlanan derlemesi Shenley (2014), şu an üçüncü baskısında. Şiir derlemesi, Kanada'nın Quebec bölgesinde çeşitli oyunlarda ve düzinelerce halka açık okumalarda sanatseverle buluştu. Dostie’nin yeni şiir kitabı ise önümüzdeki yayınlanacak. Alexandre, çeşitli Quebec edebi incelemelerine de katkıda bulunmaktadır. 2020 yılında Kanada'nın en saygın dergilerinden Nouveau Projet adına at yarışı dünyasının seyir defteri olan Trois saisons aux Course'u yayınladı. Dostie şu anda senaryo danışmanı olarak çalışmakta ve ilk uzun metrajlı filmi olan SHAPE'i yazmaktadır.


  Image

  ANDREA CORSINI

  Yönetmen, Senarist

  Andrea Corsini, film ve reklam sektöründe çalışan, çok sayıda ödül almış bir yönetmen ve senaristtir. Yapıtları Mostra del Cinema di Venezia, Aesthetica (Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisi), Rhode Island (Akademi Ödülü), Triennale di Milano, Fantasia (Kanada), BIFAN (Güney Kore), Fantaspoa’da (Brezilya) seyirciyle buluştu. Corsini, Cannes' Frontières (Fantezi ve Film Pazarı), InProgress (Milano Film Ağı), Avrupa Janr Formu (EFG) film geliştirme programında seçilmiş bir yönetmendir.

  Kariyerine bağımsız müzik videoları yöneterek başladı. 2011'de Paolo Briguglia ile birlikte Non Nel Mio Giardino adlı kısa filmi yazıp yönetti. 2018'de deneysel belgeseli Societas Mortis'in ilk gösterimi MiMo Triennale di Milano'da yapıldı. 2019 yılında yazıp yönettiği Ferine, dünya prömiyerini 76. Venedik Film Festivali’nde yaptı ve Altın Aslan için yarıştı. Eleştirmenler Haftası, Melies d'Argent En İyi Avrupa Kısa Filmi için aday gösterilen Ferine, yirmi ülkede elliden fazla film festivalinde seçkiye kaldı ve uluslararası ölçekte yirmi ödül kazandı.


  Image

  ANTHONY NTI

  Yönetmen

  Anthony, Belçika'da yaşayan Gana doğumlu bir film yönetmenidir. Brüksel'deki RITCS'de (Royal Institute for Theatre, Cinema, Sound) film eğitimi alan Anhtony’nin kısa filmleri Kwaku ve Boi festivallerin favorileriydi. Son filmi Da Yie, 2020 Clermont Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali'nde büyük ödülü kazandı. Şu anda ilk uzun metrajı olan “Postcard” ve TV şovu “Clemenceau” üzerinde çalışmaktadır. “Postcard” Sam Spiegel FilmLab'de ikincilik ödülü kazanırken, “Clemenceau” Torino Series Lab’e seçildi.

  Anthony, VRT (Brüksel merkezli bir radyo ağı) için SHAQ adlı mini diziyi yazıp yönetti. Anthony, 2020'de Hollanda ulusal gazetesi NRC tarafından Belçika ve Hollanda'daki umut verici yönetmenler arasında gösterildi.


  Image

  BARIŞ SARHAN

  Yönetmen

  Deniz Ova, 2013 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’nin direktörüdür. 2007 yılında İKSV’nin yurtdışı projelerinin yönetimini üstlenen Deniz Ova, vakfın Avrupa kentlerinde düzenlediği festivallerin programlama ve organizasyonunu gerçekleştirdi, 2010-2013 yılları arasında Yurtdışı Projeler departmanının direktörlüğünü üstlendi. Festivallerin yanı sıra Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergileri’ndeki Türkiye Pavyonu ve Cité Internationale des Arts Türkiye Misafir Sanatçı Programı’nın koordinatörlüğünü yürüttü, yakın zamanda ise Londra Tasarım Bienali’ne Türkiye katılımının yönetimini üstlendi. 2009 yılında, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in Amsterdam Şehir Konseyi Sanat Danışmanlığı’na aday gösterilmesinin ardından, Görgün Taner ve akademisyen Deniz Ünsal ile birlikte Amsterdam’ın kültür ve sanat sahnesinin değerlendirildiği bir rapor hazırladı. Stuttgart Üniversitesi, Siyaset ve Dilbilimi bölümü mezunu olan Deniz Ova, aynı zamanda Stiftung Mercator Girişimi’nin "Türkiye Avrupa Forumu" projesinin ve Salzburg Küresel Semineri’nin katılımcılarındandır.


  Image

  EMILIE MANNERING

  Yönetmen

  Emilie Mannering, Montreal'den kendi kendini yetiştirmiş bir yönetmendir. Ödüllü kısa filmleri yüzden fazla uluslararası yarışmada gösterildi. Kanada Ekran Ödülleri'nde En İyi Kanada Kısa Filmi dalında iki kez aday gösterildi (STAR ve Mahalia Melts In The Rain ile). Şu anda Brasier adlı dördüncü kısa filminin post prodüksiyon aşamasındadır. Emilie aynı zamanda bir TIFF Talent Lab mezunudur.


  Image

  GLORIA DE OLIVEIRA

  Yönetmen, Müzisyen, Oyuncu

  Gloria de Oliveira, Alman-Brezilyalı multidisipliner bir görsel sanatçı, müzisyen ve oyuncudur. Çocukluğundan beri müzik yapmaktadır. Önceleri opera şarkıcısı olmayı hedeflese de kaderin cilvesiyle Londra'da tiyatro eğitimi almış ve ardından sahne, film, radyo için oyuncu olarak çalışmıştır. Babylon Berlin (2016 - 2020), Counterpart (2017), Strawberry Bubblegums (2015) ve Undine (2020) gibi uluslararası filmlerde ve dizilerde başrollerde yer almıştır.

  Performans, görsel sanatlar ve sese olan ilgisini birleştiren bu çok disiplinli yaklaşımı, daha fazla keşfetmek isteyen De Oliveira, HFBK Hamburg'da ve École Nationale Supérieure des Beaux-arts de Paris'te Güzel Sanatlar eğitimi almıştır. Deneysel kısa filmleri ve müzik videoları dünyanın dört bir yanındaki film festivallerinde gösterilmiş ve ödüller almıştır. Ayrıca 2013'te, 63. Berlin Uluslararası Film Festivalinde Berlinale Yetenek Kampüsüne seçilmiştir.

  2017’de lovespell adıyla 5 parçalık LUA AZUL adında bir EP albüm yayınlayan Gloria, 2018 baharında, Hamburg'un gelecek vaat eden müzisyenler için ödül ve destek programı olan KRACH GETOESE müzik ödülünü kazanmıştır ve bu onun Clouds Hill'de kendi ürettiği iki EP albümü LA ROSE DE FER ve LEVRES DE SANG üzerinde çalışmasına olanak sağlamıştır. Bu iki albüm de, 2019 yılında hem dijital olarak hem de kendi baskısı LA DOUBLE VIE ve de kült kaset şirketi DISPERSION RECORDS aracılığıyla sınırlı kaset olarak dinleyicilerle buluşmuştur.

  27 Mart 2020'de ilk albümü FASCINATION, Köln etiketli Reptile Music tarafından yayınlandı ve Gudrun Gut, Box And The Twins ve Fragrance gibi sanatçıların remiksleri de dâhil olmak üzere Cargo Records tarafından CD ve plak olarak müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

  2021 yazında Hamburg'daki ünlü Thalia Tiyatrosunda prömiyeri yapılan Peter Thiers'in PARADIESISCHE BAUTEN oyununun müziklerini besteledi ve yapımcılığını üstlendi.

  Şu anda, ikinci uzunçaları üzerinde çalışmaktadır.


  Image

  GREGORİO FRANCHETTİ

  Yönetmen

  Gregorio Franchetti, İtalya'nın Roma kentinde doğdu ve büyüdü. Londra Üniversitesi SOAS'tan mezun olduktan sonra çeşitli bağımsız film yapımlarında çalıştı ve ardından New York'taki Columbia Üniversitesi'nde yönetmenlik ve senaryo yazarlığı yaptı. Mezuniyet filmi Lobster Dinner, Berlinale's Generation programında özel mansiyon ve Coppola Kısa Film Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı. Gregorio şu anda ilk uzun metrajlı filmini geliştirmekte olduğu Roma ve Milano arasında yaşıyor.


  Image

  THANASİS NEOFOTİSTOS

  Yönetmen

  Thanasis Neofotistos, Yunanistan'da yaşayan bir film yönetmeni, yazar ve mimardır. Avrupa Film Akademisi (EFA), Berlinale & Sarajevo Talents mezunu ve Drama Uluslararası Kısa Film Festivali Uluslararası Öğrenci Yarışması baş programcısıdır. Kısa filmi PATISION AVENUE’nun prömiyeri 75. Venedik Film Festivali'nde yapıldı, 41. Clermont-Ferrand 2019'da (Jüri, Canal+, EFA) 3 ödül kazandı ve 100'den fazla film festivalinde seçkiye kalarak 2019 yılının öne çıkan yapıtlarından biri oldu. Son filmi ROUTE-3, 44. TIFF Toronto 2019'daki dünya prömiyerinin ardından 42. Clermont-Ferrand 2020'de yer aldı. GREEK SCHOOL PRAYER adlı tezi filmi (2014'ün en iyi Yunan kısa filmi, 50'den fazla uluslararası gösterim) ve SPARKLING CANDLES, efsanevi 43. Frameline IFF'de galası yapılan bir queer kısa filmidir. Şu anda, kişisel Yunan trajedisi olarak tasavvur ettiği ilk uzun metrajlı filminin finansman arama aşamasındadır; THE BOY WITH THE LIGHT-BLUE EYES (namı diğer PETER AND THE WOLF), GFC, ERT ve Medya finansmanını almış ve diğerlerinin yanı sıra First-Films-First, MFI, Saraybosna'da geliştirilmiştir. Bir sonraki uzun metrajlı film projesi WILD BOARS, Torino Film Lab 2019 & MFI aracılığıyla geliştirilmektedir.


  Image

  ZEYNEP ATAKAN

  Yapımcı

  İstanbul doğumlu Zeynep Atakan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. 1986-1999 yılları arasında reklam filmi sektöründe her alanda çalıştı ve yapımcı olarak uzmanlaştı. 1994 yılından itibaren çalışmalarına kurucu ortağı olduğu şirket ile devam etti.

  1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek için Zeynofilm’i kurdu.

  2010 yılında Avrupa Film Akademisi “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülünü kazandı. Atakan aynı yıl sinema alanında gençlere deneyim ve bilgi aktarmayı hedefleyen YAPIMLAB ATÖLYELERİNİ oluşturdu.

  Öncelikle Avrupa ve tüm dünyadaki görsel-işitsel alanda üretim yapan kadınların fırsat eşitliğini amaçlayan Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı (European Women Audiovisual Network)’nın halen başkan yardımcısıdır.

  2014 yılında Atakan, Uçan Süpürge Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görüldü ve yapımcılığını üstlendiği Kış Uykusu, festivalin en prestijli ödülü olan 67. Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazandı.

  Ayrıca 2014 yılında Zeynep Atakan, Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum’u başlattı ve 2018 yılına kadar direktörlüğünü yaptı.

  Avrupa Film Akademisi’nin yeni bir projesi olan ‘Genç İzleyici Ödülü’ çalışmasının Türkiye bölümünü organize etmektedir.

  Zeynep Atakan, aynı zamanda Sabancı Vakfı tarafından oluşturulan Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmenidir.

  Atakan, Oscar Akademisi, Avrupa Film Akademisi ve Asya Film Akademisi üyesidir.


 • Ara Seçici Kurul
  Image

  AHMET TOĞAÇ

  Yönetmen

  Ahmet Toğaç 1995 yılında Erzurum’da doğdu. Mayıs 2019’da İstanbul Okan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Film Arası Dergisi ve Sinema Mynet gibi çeşitli web sitelerinde yazar olarak çalıştı. Şu anda kurucularından olduğu 82Ekran adlı web sitesinde yazmakta ve Türk Sinema Araştırmaları (TSA) kurumunda çalışmaktadır. Bitirme projesi olarak hazırladığı Kulak Misafiri adlı filmi ilk kısa filmidir. Şu an Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.


  Image

  AKIN TEK

  Senarist, Akademisyen

  1974’te Almanya’da doğdu. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde aldı, yüksek lisans eğitimini aynı üniversitede “İhsan Oktay Anar Romanlarında Üstkurmaca” teziyle Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. 2001 yılından başlayarak vakıf üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak eleştirel okuma ve yazma dersleri verdi, aynı zamanda bu üniversiteler bünyesinde okuma atölyeleri ve yaratıcı yazma kursları düzenledi. Bunun yanında metin/senaryo yazarlığı, koçluğu ve danışmanlığı, uzun metraj film/belgesel çevirmenliği yapmaktadır.

  2009 yılında İstanbul Bilgi Ünivesites’inde “İhsan Oktay Anar Sempozyumu ve Sergisi”nin küratörlüğünü yaptı. Modern ve postmodern roman konusunda yazdığı makaleler çeşitli dergilerde yayımlandı. Metin Deniz’den sahne tasarımı, Galip Tekin’den çizgi roman, Derviş Zaim’den senaryo, Mithat Alam’dan film okuma dersleri aldı. Murat Gülsoy’un yaratıcı yazarlık, Ebru Ceylan’ın senaryo atölyelerine katılan Akın Tek, Senaryocular Derneği’nin düzenlediği senaryo kursunda Safa Önal, Macit Koper, Birol Güven, Ümit Ünal ve Kürşat Başar’ın derslerine devam etti. Kursu Ümit Ünal atölyesi ile tamamlayan Akın Tek, bir dönem Don Kişot Yapım’da senarist olarak çalıştı.

  Senaryosunu yazdığı The Circle Jerk adlı video-enstalasyon 2016’da Barcelona Loop’ta ve 2017’de New York Moving İmages’da ve Paris FİAC’da sergilendi, yine senaryo yazarı ve oyuncu olarak katkı verdiği Two Monologues adlı video eser Gelecek Kolajdır ve Deep Fried Dreams sergilerinde yer aldı.


  Image

  EDA SANCAKDAR ONİKİNCİ

  Akademisyen

  Eda Sancakdar Onikinci 19. yüzyıl görsel kültürü, fotoğraf tarihi, yüzün görsel temsili, kişisel hafızanın arşivler aracılığıyla inşası ve görselleştirilmesiyle ilgilenen doktora araştırmacısıdır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Öğretimi, yüz ve vücudun temsili ve tarihi ile ilgili ve de izleyici ile ekran arasındaki ilişki üzerine teorik ve uygulamalı dersler içeriyordu.

  Görsel Kültür alanında akademik bir geçmişe sahip olmasının yanında, performans fotoğrafçılığında da uzmanlaşmıştır. Halen Londra'da yaşayan sanatçı, IQAC gibi bağımsız performans sanatçıları, dansçılar ve koreograflarla çalıştı, Queer Art Projects, Performistanbul, Rambert, Studio Voltaire ve Pen International gibi kolektif olan dans ve tiyatro topluluklarıyla işbirliği yaptı.


  Image

  ELİF DEMOĞLU KURTOĞLU

  Akademisyen, Yönetmen

  1980, İstanbul doğumlu Elif Kurtoğlu Demoğlu, 2003 yılında M.Ü. İletişim Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitede, Sinemada Gerçeklik ve Sahte-Belgesel başlıklı tezi ile 2013 yılında Doktor unvanını aldı. Öğrenciliği boyunca çeşitli kısa film ve belgesel filmlerde görev aldı, çeşitli haber kanallarında çalıştı. 32. Gün Programı’nda yönetmen yardımcılığı yaptı. Suha Arın ile MTV Film A.Ş.’de çalıştı. Doktora eğitimi sırasında Hamburg HFBK Güzel Sanatlar Akademisi’nde misafir öğrenci oldu. Almanya’da çektiği kısa sahte-belgesel filmi Son Amazon ulusal ve uluslararası film festivallerinde gösterildi, ödül aldı. Düş ile Gerçek Arasında Sahte-Belgesel başlıklı bir kitabı bulunuyor. Halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Anabilim Dalında Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor, Belgesel Sinema dersleri veriyor.


  Image

  ERİNÇ DURLANIK

  Yönetmen

  İstanbul / Kadıköy doğumlu. Politecnico di Milano'da Makine Mühendisliği masterını tamamladı. Akustik üzerine uzmanlaştı. Çektiği üç kısa film uluslararası festivallerde dolaştı ve ödüller aldı. Öyküleri çeşitli dergilerde yayınlandı. Şu anda kendi video-prodüksiyon şirketinde yapımcı/yönetmen olarak çalışmaktadır.


  Image

  EVA RINI MAY

  Yönetmen

  Eva Rini May, Berlin’de yaşayan bir film yapımcısıdır. Almanya'nın Wuppertal kentinde doğup büyüdü ve 2011 yılında Bergische Universität Wuppertal'de Mimarlık Bilimleri Lisans derecesini aldı.

  Eva, daha sonra Alman Mimarlık Ofisi olan Gerkan, Marg and Partners firmasında çalışmak üzere Çin'in Pekin kentine taşındı.

  İsveç’te Stockholm Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde mimarlık yüksek lisansını sürdürürken hem canlı aksiyon hem de animasyondan oluşan ilk kısa filmlerini yapmaya başladı.

  2014 yılında mezun olduktan sonra Eva, New York'ta Columbia Üniversitesi Yüksek Lisans Film Programına katıldı ve 2017'de kısa filmi Alcor & Mizar (Bluebird olarak da bilinir) Rhode Island Uluslararası Film Festivalinde gösterime girdi.

  New York'ta geçirdiği dört yıl boyunca Eva; yönetmen, yazar, yapım tasarımcısı, kurgucu ve yapımcı gibi çeşitli mevkilerde çok sayıda filmde çalıştı.

  Ekim 2018'de Almanya'ya geri dönen Eva şimdi Berlin'de yaşıyor. İlkbahar 2019'da Columbia Üniversitesinden Senaryo Yazarlığı ve Yönetmenlik alanında güzel sanatlar yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

  Tez filmi olan Ben ve Mimi - Mimi ve Ben, California'daki Cinequest Film ve Yaratıcılık Festivalinde gösterildi ve o zamandan beri çeşitli festivallerde gösterime girdi.


  Image

  FIRAT TERZİOĞLU

  Kurgucu

  1992 yılında İzmir’de doğdu ve eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe bölümünde aldı. Bir süredir kurgu üzerine çalışmakta ve Kurgucular Dayanışması (KUDA) üyesidir. Birçok uzun ve kısa metraj film projesinin kurgusunda yer aldı. Ulusal ve uluslararası festivallerde gösterim şansı bulan uzun ve kısa metraj filmlerle beraber dijital platformlarda yayınlanan pek çok dizinin fragmanlarını hazırladı. Ekim 2017’de İKSV’nin düzenlediği Fragman Atölyesi’ne seçildiğinden beri profesyonel olarak fragman kurgusu özelinde yoğunlaşmaya da devam ediyor. 8. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde ise Gelincik filminin kurgusuyla En İyi Kurgu Ödülü'nün sahibi oldu.


 • Ön Seçici Kurul
  Image

  ALPER ERDİK

  Eleştirmen

  1985 yılında Beyoğlu’nda doğdu. Isparta Milli Piyango Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra; Karadeniz Teknik Üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği, Süleyman Demirel Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema, Anadolu Üniversitesinde Felsefe öğrenimi gördü. 2019’da Altın Portakal Sinema Okulu’na katıldı. Eğitimini, Süleyman Demirel Üniversitesi Gazetecilik Tezli Yüksek Lisans Programı’nda sürdürüyor. 2006 yılından bu yana çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde; siyaset, kültür ve sanat odaklı eleştiri yazıları kaleme alıyor.


  Image

  ARZU GÖRGÜLÜ

  Yönetmen

  Arzu Görgülü, Ordu doğumlu. Sinemaya olan ilgisi, amatör kısa film çekimleriyle başladı ve bir tutkuya dönüştü. Kariyerinde yön değiştirerek sinema eğitimi almaya karar verdi. 2014 yılında Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl lisans bitirme projesi olarak çektiği Lina adlı kısa filmi ile birden çok festivale katıldı. Aynı Üniversite’de “Sualtı Görüntüleme Tekniklerinin Sinemadaki Yeri ve İşlevi” başlıklı teziyle Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini 2019 da tamamladı.

  Kısa film, belgesel ve televizyon haberleri çekti. Çeşitli sinema filmlerinde, senaryo, reji ve sualtı film çekim ekiplerinde görev aldı. Halen bağımsız film çalışmalarını sürdürmektedir.


  Image

  DEKEL NITZAN

  Yönetmen

  İsrailli bir film yapımcısı, yazar ve yönetmen olan Dekel, Tel Aviv Üniversitesi'ndeki Steve Tisch Film ve Televizyon Okulundan üstün başarı ile mezun olmuştur. Dört kısa filmi dünya çapındaki çeşitli film festivallerinde (Shanghai, Montreal, Milano, Filckers: Rhode Island) gösterime girmiş ve birçok ödül kazanmıştır. Dekel, Berlinale Talents programının mezunlarındandır. Aynı zamanda Hayfa Uluslararası Film Festivalinin, Kısa Film kategorisinde ve "Haaretz" gazetesi kısa senaryo yarışmasında finalist olmuştur. Şu sıralar ilk uzun metrajlı filmini geliştirirken aynı zamanda televizyonda senarist olarak çalışmaktadır. Kısa süre önce "Keshet 12" kanalının en başarılı drama dizilerinden biri olan "Line in the Sand" dizisinin yazımında yer aldıktan sonra yeni diziler geliştiren farklı yapım şirketleriyle işbirliği yapmakta ve yazmaktadır.


  Image

  EMRE DOĞAN

  Akademisyen, Senarist

  1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2000 yılında babasının tayini nedeniyle memleketi Erzurum’a taşındı. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 2010 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünü kazandı. 2013 yılında 10. Türsak Geleceğin Sineması Senaryo Yarışması’nda birinci olan senaryosuyla “Badana” isimli kısa filmi çekti. Film, yurtiçi ve dışında pek çok festivalde gösterildi, ödüller aldı. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı ve 2016 yılında mezun oldu. Aynı yıl bu bölümde doktora yapmaya başladı. 2019 yılında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve Kadraj Yapım yapımcılığında “Sonsuz Zaman İçinde” isimli kısa filmin, Ali Özgür Production yapımcılığında “Çoktan Seçmeli” isimli belgesel filmin ve yine aynı yıl Efeler Belediyesi Çevre ve Jeotermal Kısa Film Atölyesi kapsamında “Eleji: Efeler” isimli kısa belgesel filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. 2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nden sinema ve felsefe ilişkisini irdelediği teziyle mezun oldu ve doktor ünvanını aldı. 2021 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Emre Doğan, bilimsel makaleler, sinema yazıları ve çeviriler yayınlamakta, film çalışmalarına devam etmekte ve atölyeler düzenlemektedir.


  Image

  HAMDİ MURAT KARAKÜTÜK

  Eğitmen, Eleştirmen

  Öykü ve senaryo yazarı Hamdi Murat Karakütük, 1990 Malatya doğumludur. 2012 yılında D. E. Ü GSF FİLM TASARIM VE YAZARLIK bölümünü kazanmış eğitim dönemi öncesi ve sonrasında profesyonel kısa, orta, uzun metraj senaryo ve dramatik metin yazarlığı ile ilgili işler yapmış, yazıları, öyküleri çeşitli gazete ve dergilerde, sitelerde yayınlanmıştır. Devlet tiyatrosu arşivinde iki perdelik bir oyunu bulunan Karakütük’ün yazdığı bir çok senaryo ve dâhil olduğu bazı projeler uluslararası festivallerde gösterim şansı bulmuş, yarışma kategorilerinde finale kalmış, ödül ve destekler kazanmıştır. 2018 yılından bu yana senaryo, öykü ve Sinema alanlarında eğitim ve yöntemlerle ilgilenmeye devam etmektedir. Bir ajansta kamera önü oyunculuk dersleri vermekte ve teorik psikanaliz, teori ve göstergebilim gibi konularda eğitimler ve seminerler vermektedir. 2021 yılında roman-biyografi türünde şair Özdemir Asaf hakkında en kapsamlı Türkçe biyografiyi kaleme almıştır. Kitap Hayy Kitap Yayınları tarafından basılmıştır. Kuramcı bir kimliğe de sahip olan yazar, şu anda bir yayınevi için düşünce tarihi yazıyor.


  Image

  MEHMET OĞUZ YILDIRIM

  Yönetmen

  15 Mayıs 1995 tarihide Ankara’da doğdu. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Marmaris’te, lise eğitimini ise Mersin’de tamamlamıştır. 2013 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. 2019 yılında ise mezun olmuştur. Çektiği kısa filmler ile hem ulusal hem uluslararası birçok film festivalinde kendine yer bulmuştur ve çeşitli ödüller kazanmıştır. 2021 yılında Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Kısa film çalışmalarına ve akademik eğitimine devam etmektedir.


  Image

  NERGİS KARADAĞ

  Yönetmen

  Nergis Karadağ, 1995 yılında Çanakkale’de doğdu. Lisans eğitimini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladı. 2017 yılında Simay Çalışkan ile birlikte “Homur Homur” isimli ilk kısa animasyon filmini çekti. 2020 yılında ise dedesine ve annesine odaklanan “Annemin Çocukluk Fotoğrafları” isimli belgesel çalışmasını tamamladı. Ege Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam eden Karadağ, “2010 Sonrası Türk Sineması’nda Kız Kardeşlik Olgusu” üzerine tez çalışması yürütmektedir. Sinema eğitiminin yanı sıra kadın çalışmaları ve animasyon film üretim teknikleri ile ilgilenmektedir.


  Image

  OZGUR KESAPLI DIDRICKSON

  Yazar

  Biyolog, yazar. 1975 yılında Burhaniye’de doğdu. ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde okudu. Y. lisans konusu olan kuş göçünün yanı sıra yunus tutsaklığı konusunda öncü çalışmalar yaptı. Lisedeyken Galatasaray Lisesi’nin edebiyat yarışmasında deneme dalında ödül alan Keşaplı, 2011-2016 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi, Sol Gazete ve Sol Portal’da köşe yazarlığı yaptı. Bilim, siyaset, edebiyat ve müzik alanında yazıları ayrıca Sözcükler, Bant, İnsan Bu, Yeşil Gazete gibi yayınlarda yer aldı. Alaska’da yaşadığı sırada yazdığı “The Dried and the drowned” isimli kısa oyun Momentum Dance Collective tarafından 12 diğer eserle birlikte “Off the Page” isimli gösteri için dansa uyarlandı. Bilim, sanat ve kültürü birleştiren Kanatlı Balina grubunun kurucularından olan Keşaplı, halen yayın kurulu üyesi olduğu Azizm Sanat Örgütü’nde yazılar kaleme almakta, Dirimbilim Günlüğü köşesinin editörlüğünü yapmaktadır.


  Image

  SEREN TOPALOĞLU

  Yapım sorumlusu, Etkinlik direktörü

  Seren Topaloğlu, sinema ve uluslararası ilişkiler geçmişi olan, kültür ve sanat organizasyonlarında yoğunlaşmış bir etkinlik direktörü ve yapım sorumlusudur. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Sinema & Televizyon ile Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun olduktan sonra, profesyonel kariyerine uluslararası sanatçılar ve kültür kuruluşları ile çeşitli projelerde çalışarak devam etmiştir. Çağan Irmak'ın "Nadide Hayat" (2015) ve Ata Demirer'in "Olanlar Oldu" (2017) gibi uzun metrajlı filmlerin yanı sıra, çeşitli dizi ve reklam filmlerinde sualtı prodüksiyon asistanı olarak görev aldı. Halen İTÜ MİAM'da Müzik Yöneticiliği ve İşletmeciliği alanında yüksek lisans programını tamamlamakta olup, Haziran 2022'de ilki gerçekleştirecek olan Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali'nin festival direktörlüğünü üstlenmektedir.

  2015 yılından bu yana bağımsız film projeleri üretiyor. Barisfer isimli kısa filmi 52. Siyad öldüllerinde en iyi kısa belgesel kategorisinde aday gösterildi ve 4. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali’nde ön jüri özel ödülü kazandı. Sinemanın Kanatsız Lilith’I Sibel makalesi 2017 yılında gerçekleştirilen Sekans Film Eleştirisi ve Film Analizi yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

  2015 yılında Goethe-Institut Istanbul ve Avrupa Kültür Derneği ortaklığında gerçekleştirilen Sinopale Sözlü arih ve Belgesel Film Atölyesi’ni tasarladı ve koordine etti. 2016 yılında Sinopale Film Festivalini başlattı. 2019 yılında kendi prodüksiyon şirketi Paspas Film’i kurdu.

  İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.


  Image

  SERTAÇ KOYUNCU

  Yönetmen

  Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarının Klarinet Bölümünden mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği lisans ve lisansüstü programlarını tamamladı. Sinema filmlerinde yardımcı yönetmen olarak görev aldı, çeşitli kurumlarda film çözümleme, kısa film yapımı ve senaryo atölyeleri düzenledi. Sekans, Psikesinema, Sinemasal ve Alacakaranlık gibi sinema dergilerinde makaleleri, eleştirileri ve denemeleri yayımlandı. Yönettiği kısa film Boğulmanın Adabı, pek çok ulusal ve uluslararası festivale kabul edildi, “en iyi uluslararası kısa film” dahil olmak üzere pek çok ödüle aday gösterildi ve dört ödülün sahibi oldu. Elevated Horror türünde uluslararası standartlarda filmler üretmek hedefiyle Garabet Film'i kurdu. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Medya Araştırmaları bölümünde doktorasını yapıyor ve Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Tür filmleri, film estetiği, toplumsal cinsiyet ve korku sineması üzerine araştırma ve üretimleri devam ediyor.

  Uluslararası film atölyelerinde ve festivallerde mentör, eğitmen ve jüri üyesi olarak görev alan Uygun’un, IN OUT ve Zigzag gibi animasyon ve deneysel belgeselleri, başta Cannes, Altın Portakal, IF olmak üzere 50’nin üstünde film festivalinde gösterilmiş ve pek çok uluslararası ödüle layık görülmüştür. Uygun’un akademik ilgi alanları arasında belgeselde mekan ve bedenin görsel temsili, dijital etnografi ve yeni medya belgeselleri (interaktif belgesel, dijital hikaye anlatıcılığı, transmedya belgesel vb) yer almaktadır.


  Image

  YAVUZ AKYILDIZ

  Akademisyen, Yönetmen

  Yavuz Akyıldız Trabzon’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İİBF'den 2008 yılında mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca İ.Ü. Öğrenci Kültür Merkezi Sahnesinde birçok oyunda oyunculuk ve reji yaptı. Lisans eğitiminin ardından 2008-2013 yılları arasında sinema, reklam ve video alanlarında yönetmen, yönetmen yardımcılığı başta olmak üzere sektör içerisinde birçok görevde yer aldı. Bu süreç içerisinde akademik çalışmalarına devam eden Akyıldız, Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Bölümü Yüksek Lisans programını “Michael Haneke’ üzerine yazdığı teziyle 2013 yılında bitirdi ve aynı yıl Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümüne doktora öğrencisi olarak kabul edildi. 2019 yılında Sinemada Karmaşık Öykü Anlatıcılığı başlıklı teziyle doktora derecesini alan Akyıldız, 2016 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine araştırma görevlisi olarak atanmıştır ve halen, Üniversitesinin Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. İdari görev olarak Sinema Ana Bilim Dalı başkanlığını yürüten Akyıldız’ın İlk kısa metraj çalışması 2020 yılında tamamlanan “Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye” filmidir. Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye filmi yerli ve yabancı birçok festivalde yarışmış ve ödüller almıştır.