Seçici Kurul

 • Ana Seçici Kurul
  Image

  BESTE YAMALIOĞLU

  Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitimi sırasında Boğaziçi Üniversitesi’nin Film Sertifikası’nı tamamladı. Ehemm Production’ın kurucu ortağı ve İstanbul Film Festivali’nin endüstri ayağı Köprüde Buluşmalar’ın koordinatörüdür. Saraybosna Film Festivali kapsamında düzenlenen Sarajevo Talents bölümünün yapımcılık ayağına seçilmiş ve katılmıştır. 2016 yılında Mediterrenean Film Institute (MFI) tarafından düzenlenen Senaryo Atölyesi’nde senaryo danışmanlığı eğitimi almıştır. Yapımcılığını ve ortak yapımcılığını üstlendiği projeler arasında Benim, Yalnızlık Aleti (2016), İmparatorlukta Zor Bir Gün (2018), Ondan Bahsetmiyorum (2020) ve post-prodüksiyon aşamasındaki Beni Sevenler Listesi ve yapım aşamasındaki Mor Menekşeli Kadınlar projesi bulunmaktadır.


  Image

  CAN EREN

  Can Eren, 2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nden çift ana dal olarak mezun oldu. 2016 yılında aynı üniversitenin Sinema Bölümü'nde MBA programını tamamladı. Sanatçının 2013 yılında kurduğu kendi şirketi EHEMM FİLM çatısı altında yazıp yönettiği kısa filmleri Cannes ve Berlin film festivali başta olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilmiş ve ödüller kazanmıştır. Bu süre zarfında, şirketi EHEMM FİLM bünyesinde diğer Türk yönetmenlerle de yapımcı olarak çalışmıştır. Tüm bu projelerle İKSV Köprüde Buluşmalar, Midpoint, ve Film Teep başta olmak üzere birçok film yapım atölyesine ve uluslararası festivale katılmıştır. Güncel olarak genç yaratıcılar için sanatsal ve ticari üretim alanı olarak tasarlanmış olan Commercial Arts Academy of Istanbul (The.Co.Immunity) projesi üzerinde çalışmaktadır.


  Image

  CANER ÖZYURTLU

  1986’da İstanbul’da doğdu. Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Elveda Rumeli, Doktorlar, Kızlar Yurdu, Nefes Nefese ve Ulan İstanbul gibi televizyon dizilerinde ve Sınav, Okul gibi döneminin gişede büyük başarı sağlayan sinema filmlerinde oyuncu olarak yer aldı. 2009 yılında ağabeyi Alper Özyurtlu ile birlikte kurdukları “AC Film” bünyesinde sinema filmleri, müzik videoları ve televizyon projeleri üretmeye başladı. İlk uzun metrajı olan ‘Ev’ 2010 yılında gösterime girdi. 2012 yılında yönetmenliğini Melikşah Altuntaş’ın yaptığı ‘Görünmeyenler’i yazdı ve filmin yapımcılığını üstlendi. 2015’te senaryosunu Serkan Altuniğne’nin yazdığı ve yönetmenliğini Ali Yorgancıoğlu’nun üstlendiği Hayalet Dayı’ adlı sinema filminde başrolde yer aldı. Altuniğne’yle olan işbirliği 2015 ve 2016 yıllarında ‘Yok Artık’ ve ‘Yok Artık 2’ filmleriyle devam etti. Hikâyesini Melikşah Altuntaş ve Berrak Tüzünataç’la birlikte yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği son filmi ‘Biz Böyleyiz’ 2020 yılının ilk aylarında gösterime girdi ve hemen ardından geçtiğimiz aylarda dijital platformlar üzerinden seyirciyle buluştu. Özyurtlu, yeni film projeleri üretmeye ve kendi Youtube kanalı NeyseNe üzerinden içerik üretmeyi sürdürüyor.


  Image

  DENİZ OVA

  Deniz Ova, 2013 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’nin direktörüdür. 2007 yılında İKSV’nin yurtdışı projelerinin yönetimini üstlenen Deniz Ova, vakfın Avrupa kentlerinde düzenlediği festivallerin programlama ve organizasyonunu gerçekleştirdi, 2010-2013 yılları arasında Yurtdışı Projeler departmanının direktörlüğünü üstlendi. Festivallerin yanı sıra Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergileri’ndeki Türkiye Pavyonu ve Cité Internationale des Arts Türkiye Misafir Sanatçı Programı’nın koordinatörlüğünü yürüttü, yakın zamanda ise Londra Tasarım Bienali’ne Türkiye katılımının yönetimini üstlendi. 2009 yılında, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in Amsterdam Şehir Konseyi Sanat Danışmanlığı’na aday gösterilmesinin ardından, Görgün Taner ve akademisyen Deniz Ünsal ile birlikte Amsterdam’ın kültür ve sanat sahnesinin değerlendirildiği bir rapor hazırladı. Stuttgart Üniversitesi, Siyaset ve Dilbilimi bölümü mezunu olan Deniz Ova, aynı zamanda Stiftung Mercator Girişimi’nin "Türkiye Avrupa Forumu" projesinin ve Salzburg Küresel Semineri’nin katılımcılarındandır.


  Image

  ELİ SALAMEH

  Eli Salameh, 1995 doğumlu Lübnanlı bir yönetmen ve Sundance Ignite Fellow programının bir üyesi. 2018 yılında Lübnan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık II bölümünde Film Yönetmenliği alanında yüksek lisans eğitimini onur derecesiyle tamamladı. Şu an Sinematografi alanında ikinci yüksek lisans eğitimini tamamlamak üzere.

  Salameh, kısa süre önce Sundance Co//Ab’de sekiz haftalık çevrimiçi senaryo yazımı ustalık dersi eğitimini bitirdi. Bu süreçte ilk uzun metrajının ilk taslağını yazdı. Akademik çalışmaları esnasında üç yazıp yönettiği üç kısa film ile ulusal ve uluslararası pek çok festivalde ödül aldı. Prömiyeri, Ignite programı kapsamında 2019 Sundance Film Festivali’nde yapılan “Exit Beirut” onun ilk (düşük bütçeli) bağımsız kısa filmidir.

  Şimdilerde, senaryosunu 2019’da araştırma burslusu olarak Sundance’de bulunduğu sırada ve yine 2019’da Dubai’de yapılan “Original Narrative” sırasında şekillendirdiği/yazdığı “Disco Beirut” isimli ikinci bağımsız kısa filmi için fon aramaktadır. Söz konusu senaryo bu yıl çevrimiçi yapılacak olan Robert Bosch Film Prize Project Market’te yer alma hakkı kazanmıştır.


  Image

  MURAT TIRPAN

  1975 yılında İzmir’de doğdu. Türk Filolojisi ve Sinema-TV eğitimi aldı. Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi gibi farklı üniversitelerin Sinema-TV bölümlerinde akademisyen olarak çalıştı. Aynı zamanda Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi olan Tırpan Altyazı Sinema Dergisi, Alacakaranlık, Cumhuriyet, Yeni Sinema, Ayrıntı Dergi, Psikeart, Episode Dergi, Bavul gibi süreli yayınlarda film eleştirileri yazdı ve yazmaya devam ediyor. Şu an Birgün Gazetesi’nde düzenli sinema yazıları kaleme alıyor, Neydi O Film? adlı bir Youtube programı yapıyor ve Okan Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sinema-Tv Bölüm Başkanı olarak akademisyenliğini sürdürüyor.


  Image

  NATALİ YERES

  1994 Marmara Üniv. Güzel Sanatlar Fak. Sinema - Tv bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında çektiği kısa filmler pek çok festivalde ödüller aldı. Halen sanat yönetmenliği üzerine Bahçeşehir Üniv. Ve Kültür Üniv.de ders vermekte , çeşitli kentlerde workshoplar yapmaktadır. Sinema- televizyon ve tiyatro oyunlarında çalışmalarını sürdürmektedir.


  Image

  NAZLI BAYRAM

  Nazlı Bayram, Anadolu Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi aldı. An adlı kısa belgeseli A.B.D., Almanya, Portekiz ve Türkiye’deki festivallere seçildi ve 2011 yılında SİYAD ödüllerinde en iyi belgesel, Exground Film Festivali’nde en iyi film kategorilerine aday gösterildi. Yunanistan ve Almanya’da festivallere katılan İnsan Kent adlı uzun metraj belgeselin yapım koordinatörlüğünü üstlendi ve yönetmenlerinden biri olarak yer aldı. Halen Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü başkanlığını ve Contact Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali yöneticiliğini sürdürmekte, senaryo, kısa film ve yönetmenlik dersleri vermektedir.


  Image

  TEOMAN KUMBARACIBAŞI

  Müzisyen, tiyatro, televizyon ve sinema oyuncusu olan Teoman Kumbaracıbaşı, 1971’de Arjantin’de doğdu. Profesyonel oyunculuğa 1987’de Bizim Tiyatro’da adım attı. O günden beri pek çok yerli yabancı televizyon, sinema ve tiyatro projelerinde çalıştı. Bu projelerden Uğur Yücel’in yönettiği “Yazı Tura”; İnan Temelkuran’ın yönettiği “Made in Europa”, Bülent Öztürk’ün yönettiği “Mavi Sessizlik” filmlerinin yanı sıra Ali İlhan’ın “Senyora Enrica ile İtalyan olmak”, Ata Demirer’in yazdığı ve Hakan Algül’ün yönettiği “Eyvah Eyvah” filmlerinde önemli roller oynadı. Bunun yanında çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Kumbaracıbaşı, ilgi duyduğu Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı zamanda şiire olan merakı onu müziğe yönlendirdi. Kurucusu olduğu Acaipademler adlı Rock grubuyla “Marshall Planı” ve “Budala” albümlerini kaydetti. Ardından Metin Bozkurt ile gitar ve tek vokal olarak “Zamanın Gözü” adlı solo albümünü çıkardı. Şu sıralar yeni grubu Kara Kutu Portakaldır ile yeni şarkılar kaydetmeye devam etmektedir. Müzik yapmaya, içine sinen tiyatro, televizyon ve sinema projelerinde oynamaya devam eden oyuncu cesur adımlarıyla da kendinden söz ettirmektedir. Zor zamanlarında reçel yapıp pazarlarda satan Kumbaracıbaşı, bildiğimiz anlamdaki ünlü oyuncu algısını da yerle bir ediyor. Projelerinden arta kalan zamanda iyi bir gezgin olan oyuncu, özellikle doğada sevdikleriyle birlikte vakit geçirmekten hoşlanmaktadır.


 • Ara Seçici Kurul
  Image

  DİLAN TÜYSÜZ

  Akademisyen

  Lisans eğitimini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini ise yine Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde akademik çalışmalarına devam etmektedir. Akademik çalışma alanları arasında film eleştirisi, kültürel çalışmalar, sinema sosyolojisi ve sinema ve psikoloji yer almaktadır.


  Image

  JAN VEJNAR

  Yönetmen, Yazar

  Jan 1987 yılında doğdu. İlk anısı, 5 yaşındayken televizyonda Star Wars izlemekti. O zamandan beri, sinema onun için temel araç haline gelmiştir. Power Rangers televizyon dizisinden Wong Kar-Wai'nin filmlerine kadar her şey onun zevkine uyuyor. Kendisi sinemada olmadığı vakitlerde, zamanının çoğunu yazmaya, birlikte yazmaya, yeniden yazmaya, gizli gizli yazmaya ve yönetmenlik yapmaya harcıyor. Kendisi; kısa fimleri, reklam çekimleri ve radyo oyunlarının yanı sıra birkaç uzun metrajlı film geliştirmeye odaklanmış durumda.


  Image

  KAYA KARDEŞLER

  Yönetmen, Görüntü Yönetmeni

  Filmografisindeki filmlerin tamamını birlikte gerçekleştiren Gökhan ve Oğuz Han Kaya, İzmir merkezli çalışan film yönetmenleridir. Bu zamana kadar beyaz perdeye aktardıkları 5 filmde, Oğuz Han Kaya görüntü yönetmenliğini; Gökhan Kaya ise yazarlık ve yönetmenliği üstlenmiştir. Son filmleri “Ah Bir Ataş Ver”, Apple TV, iTunes ve Google Play Store gibi VOD platformlarda dünyada yayınlanan ilk kısa film olma özelliği taşır. Ah Bir Ataş Ver'in festival yolculuğu sürmektedir.


  Image

  NESLİ ÖZALP TUNCER

  Yönetmen

  1988, İzmir doğumludur. 2010 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema Bölümü’nde lisansını, 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi GSE Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 2014-2019 yılları arasında Bornova Belediyesi Dijital Film Atölyesi'nde eğitmen ve etkinlik koordinatörü olarak görev yapmıştır. 2020 yılından itibaren Bornova Belediyesi Film Ofisi'nde yönetici ve eğitmen olarak sinema alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Bağımsız film çalışmalarına devam etmektedir.


  Image

  UFUK AKSOY

  Yönetmen

  1977 yılında Samsun’da doğdu. Mimar Sinan Güzel SanatlarÜniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde lisans öğrenimini tamamladı. Çeşitli reklam ajanslarında art direktör olarak çalıştıktan sonra 2005 yılında ilk kısa filmini çekerek film dünyasına adım attı. Hem kendi kurduğu yapım şirketleri, hem freelance olarak çalıştığı diğer şirketler için 50 kadar reklam filmi çekti. 2012 yılında ilk uzun metraj filmi Devremülk'ü tamamladı.


 • Ön Seçici Kurul
  Image

  AHMET TOĞAÇ

  Yapımcı, Yönetmen, Senarist

  Ahmet Toğaç 1995 yılında Erzurum’da doğdu. Mayıs 2019’da İstanbul Okan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Film Arası Dergisi ve Sinema Mynet gibi çeşitli web sitelerinde yazar olarak çalıştı. Şu anda kurucularından olduğu 82Ekran adlı web sitesinde yazmakta ve Türk Sinema Araştırmaları (TSA) kurumunda çalışmaktadır. Bitirme projesi olarak hazırladığı Kulak Misafiri adlı filmi ilk kısa filmidir. Şu an Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.


  Image

  DİLAN SALKAYA

  Film Eleştirmeni

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü’nde lisansını tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine Yeni Medya ve Çocuk alanında devam etti. Sinema üzerine yazıları, söyleşileri ve kurmaca metinleri basılı ve çevrimiçi mecralarda yayımlandı. Çeşitli sinema platformlarının editoryal süreçlerinde yer aldı. Üç yıl boyunca farklı okullarda çocuklarla birlikte sinema ve kurmaca anlatı odaklı atölyeler yürüttü.

  Arter’in Öğrenme Programı’nı oluşturan ekibin içerisinde Çocuk Programları Asistanı ve Sergi Rehberi olarak görev alan Salkaya, disiplinlerarası üretimini Cineritüel ve art-his isimli online platformlarda da sürdürüyor.


  Image

  ERİNÇ DURLANIK

  Yönetmen

  İstanbul / Kadıköy doğumlu. Politecnico di Milano'da Makine Mühendisliği masterını tamamladı. Akustik üzerine uzmanlaştı. Çektiği üç kısa film uluslararası festivallerde dolaştı ve ödüller aldı. Öyküleri çeşitli dergilerde yayınlandı. Şu anda kendi video-prodüksiyon şirketinde yapımcı/yönetmen olarak çalışmaktadır.


  Image

  İHSAN KOLUAÇIK

  Akademisyen

  1981 yılında Hekimhan/Malatya’da doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon bölümünden 2003 yılında mezun oldu. 2004 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim dalında “Kültür Endüstrisi ve İdeoloji Hollywood ve Steven Spielberg Sineması Örneği” adlı tezle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı bölümünde doktora eğitimine “2000 Sonrası Türk Sinemasında Aleviliğin Görünürlüğüne Dair Temsiller” konusu ile devam etmektedir.


  Image

  ONUR CANSIZ

  Eğitmen, Yönetmen

  1976 yılında Adana’da doğdu. Cem Başeskioğlu’ndan senaryo ve film okumaları, Sinematek’ten yönetmenlik ve senaryo eğitimi aldı. Kısa film yönetmenliği, senaristliği, yapımcılığı ve kurguculuğu yaptı. Müzik klipleri çekip kurguladı. 2018’de “Düşüş Öyküleri” isimli bir öykü kitabı yayımladı. Halen İstanbul’da bir lisede matematik öğretmenliği yapmakta.


  Image

  ONUR KEŞAPLI

  Akademisyen, Yönetmen

  Onur Keşaplı, 1986 yılında İzmir'de doğdu. İlk kısa filmlerini ortaokul ve lise öğrenimini gördüğü İzmir Amerikan Koleji'nde çekti. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nden mezun oldu. 2012 yılında danışmanlığını Prof. Dr. Oğuz Adanır'ın yaptığı "1960'tan Günümüze Türkiye'deki Politik Düşüncenin Sinematografik Sunumu" başlıklı teziyle Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. 2019 yılında ise danışmanlığını Prof. Dr. Lale Kabadayı’nın yaptığı “1990 Sonrası Hollywood Sinemasında Kuzey Amerika Yerlilerinin Temsili” başlıklı teziyle Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı’nda doktora eğitimini noktaladı. Birçok kısa film, belgesel, TV programı, video ve reklamda yönetmen, yazar ve yapımcı olarak görev aldı. Süreli yayınlarda film eleştirileri kaleme aldı. Ulusal ve uluslararası film festivallerinde jüri üyesi oldu. Görsel ve yazınsal çalışmalarının yanı sıra 2013 yılından itibaren Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde akademisyen olarak çalışmakta ve ilki 2014 yılında düzenlenen Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali'nin yönetmenliğini yapmaktadır.


  Image

  ONUR SEFER

  Yönetmen

  1990, İstanbul doğumludur. Lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünde tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi Sinema bölümünün yüksek lisans programına kabul almıştır. Romanya yeni dalga sinemasında mizahın işlevi üzerine tez çalışmasını yürütmektedir. Yüksek lisans eğitimi sırasında “dedemin mezarını kazıyorum” adlı kısa film projesini gerçekleştirmiştir. Sonrasında senaryosunu yazdığı “bugün ölmek istemiyorum”, İKSV’nin Köprüde Buluşmalar Kısa Film Atölyesine seçilerek geliştirilmiştir. “bugün ölmek istemiyorum” filmi prömiyerini 56. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde yapmıştır. 20.İzmir Kısa Film Festivalinden En İyi Üçüncü Film ve Post Prodüksiyon ödüllerini alan “bugün ölmek istemiyorum”un festival yolculuğu devam etmektedir.


  Image

  ÖZGÜR KEŞAPLI DIDRICKSON

  Yazar

  Biyolog, yazar. 1975 yılında Burhaniye’de doğdu. ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde okudu. Y. lisans konusu olan kuş göçünün yanı sıra yunus tutsaklığı konusunda öncü çalışmalar yaptı. Lisedeyken Galatasaray Lisesi’nin edebiyat yarışmasında deneme dalında ödül alan Keşaplı, 2011-2016 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi, Sol Gazete ve Sol Portal’da köşe yazarlığı yaptı. Bilim, siyaset, edebiyat ve müzik alanında yazıları ayrıca Sözcükler, Bant, İnsan Bu, Yeşil Gazete gibi yayınlarda yer aldı. Alaska’da yaşadığı sırada yazdığı “The Dried and the drowned” isimli kısa oyun Momentum Dance Collective tarafından 12 diğer eserle birlikte “Off the Page” isimli gösteri için dansa uyarlandı. Bilim, sanat ve kültürü birleştiren Kanatlı Balina grubunun kurucularından olan Keşaplı, halen yayın kurulu üyesi olduğu Azizm Sanat Örgütü’nde yazılar kaleme almakta, Dirimbilim Günlüğü köşesinin editörlüğünü yapmaktadır.


  Image

  VAHID HOSSEINI NAMI

  Yönetmen

  Vahid Hosseini Nami, 1985 yılında İran’ın Tebriz şehrinde doğdu. Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (UAST), Sinema Bölümü’nde ön lisansını tamamladı. 20’den fazla kurmaca, belgesel ve deneysel kısa film yönetti. İran Kısa Film Derneği (ISFA) üyesi olan Vahid, ulusal ve uluslararası film festivallerinde seçici kurul üyeliği yaptı.


  Image

  YUSUF EMRE YALÇIN

  Yönetmen, Yazar

  Yusuf Emre Yalçın, 1985 yılında Sinop’ta doğdu. Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Radyo-Sinema-Televizyon bölümünde, yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-Televizyon bölümünde tamamladı.

  2015 yılından bu yana bağımsız film projeleri üretiyor. Barisfer isimli kısa filmi 52. Siyad öldüllerinde en iyi kısa belgesel kategorisinde aday gösterildi ve 4. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali’nde ön jüri özel ödülü kazandı. Sinemanın Kanatsız Lilith’I Sibel makalesi 2017 yılında gerçekleştirilen Sekans Film Eleştirisi ve Film Analizi yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

  2015 yılında Goethe-Institut Istanbul ve Avrupa Kültür Derneği ortaklığında gerçekleştirilen Sinopale Sözlü arih ve Belgesel Film Atölyesi’ni tasarladı ve koordine etti. 2016 yılında Sinopale Film Festivalini başlattı. 2019 yılında kendi prodüksiyon şirketi Paspas Film’i kurdu.

  İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.


  Image

  ZEYNEP MERVE UYGUN

  Akademisyen, Yönetmen

  Zeynep Merve Uygun lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV Yüksek Lisans Programı’nda tamamlamıştır. Doktora derecesini Edinburgh Üniversitesi Transdisipliner Belgesel Film bölümünden almıştır. Özyeğin Üniversitesi’ndeki pozisyonundan önce, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Koç Üniversitesi'nde belgesel sinema, dijital hikaye anlatıcılığı ve video üretimi üzerine dersler vermiştir.

  Uluslararası film atölyelerinde ve festivallerde mentör, eğitmen ve jüri üyesi olarak görev alan Uygun’un, IN OUT ve Zigzag gibi animasyon ve deneysel belgeselleri, başta Cannes, Altın Portakal, IF olmak üzere 50’nin üstünde film festivalinde gösterilmiş ve pek çok uluslararası ödüle layık görülmüştür. Uygun’un akademik ilgi alanları arasında belgeselde mekan ve bedenin görsel temsili, dijital etnografi ve yeni medya belgeselleri (interaktif belgesel, dijital hikaye anlatıcılığı, transmedya belgesel vb) yer almaktadır.