Emre Doğan
Tarih: 12-12-2020 | Saat: 13:00 - 16:00

Senaryo Yazarlığı Atölyesi

Nedir?

Film üretiminin en önemli aşamalarından biri olan senaryo yazımıyla ilgili temel bilgilerin ve senaryo ismi verilen teknik metnin tasarım ve yazım sürecinde kullanılan biçimsel ve içeriksel kavramların aktarılacağı bir atölyedir. Atölye katılımcıları, ‘katmanlı duygu/durum kurulumu’, ‘senaryoda uzam ve zaman’ ve ‘sinopsis-tretman-senaryo üçlüsü” gibi başlıklar üzerinden örneklerle birlikte yoğunlaştırılmış bir eğitime tabii tutulacaktır. Atölyenin amacı, senaryo yazımı ile ilgili detaylandırılmış bilgi ve tecrübeleri katılımcılara en hızlı şekilde aktararak film üretim sürecinin en önemli aşamalarından biri olan senaryo yazımı aşamasını etkin ve yetkin kılmaktır.

Ne Zaman?

Atölye, 12-13 Aralık tarihlerinde 13:00 - 16:00 saatleri arasında online olarak Zoom programı üzerinden yapılacaktır. Katılımcıların her iki güne de katılım sağlaması beklenmektedir.

Kimdir?

EMRE DOĞAN / 1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2000 yılında babasının tayini nedeniyle memleketi Erzurum’a taşındı. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 2010 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünü kazandı. 2013 yılında 10. Türsak Geleceğin Sineması Senaryo Yarışması’nda birinci olan senaryosuyla "Badana" isimli kısa filmi çekti. Film, yurtiçi ve dışında pek çok festivalde gösterildi, ödüller aldı. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı ve 2016 yılında mezun oldu. Aynı yıl bu bölümde doktora yapmaya başlayan Emre Doğan, 2019 yılında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve Kadraj Yapım yapımcılığında “Sonsuz Zaman İçinde” isimli kısa filmin, 2019 yılında ise Ali Özgür Production yapımcılığında “Çoktan Seçmeli” isimli belgesel filmin ve yine aynı yıl Efeler Belediyesi Çevre ve Jeotermal Kısa Film Atölyesi kapsamında “Eleji: Efeler” isimli kısa belgesel filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. Ailesiyle beraber İzmir’in Bornova ilçesinde yaşayan Emre Doğan, çeşitli dergilerde ve ortak kitaplarda sinema yazıları ve şiir çevirileri yayınlamakta, reklam filmleri çekmekte ve sinema atölyeleri düzenlemektedir.


Çalışmada görüşmek üzere…


BAŞVURU FORMU